Önceki gün kabul edilen Anayasa değişikliğiyle terör örgütüne destek olan HDP’li milletvekilleri başta olmak üzere, hakkında fezleke bulunan 138 milletvekili için yargı süreci başlayacak.

Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasıyla birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekillerinin dosyaları, 15 gün içerisinde ilgili yargı kurumlarına gönderilecek. Mahkemeler ya da savcılıklar, milletvekiliyle ilgili suçlamalar hangi boyutta ise yargı sürecini de o aşamadan başlatacak.

VEKİLLİK DÜŞEBİLECEK

Herhangi bir milletvekiliyle ilgili daha önceden açılmış ve başkalarının da içinde yer aldığı bir dava açılmış, davada suçlananlardan diğerleri yargılanmış, ancak milletvekili olmasından dolayı sadece milletvekili olan isim yargılanamamışsa, o dosyayla ilgili yargılama başlayacak.

Milletvekili ilk olarak suçlandığı konuyla ilgili olarak ifadeye çağrılacak.  Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması, milletvekilliğinin düşmesi anlamına gelmiyor. Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurul’a bildirilmesiyle mümkün olacak. Bir kişinin, milletvekilliğinin sona erebilmesi için kesinleşmiş olan yargı kararının Genel Kurul’da okunması gerekecek. Eğer bir yargı kararı Genel Kurul’da okunursa o kişinin milletvekilliği düşmüş olacak.

Kabul edilen Anayasa değişikliğiyle hakkında fezleke bulunan 138 milletvekili için yargı süreci başlayacak. HDP’den 50, CHP’den 51, AK Parti’den 27 ve MHP’den de 9 milletvekili hakkında bulunan toplam 667 dosya için işlem yapılacak. HDP’li 50 milletvekili, haklarında hazırlanan 405 dosya için yargı karşısına çıkacak. Bu dosyalara, şu anda savcılıklardan çıkmış, ya da Adalet Bakanlığı ile Başbakanlıkta bekleyen dosyalar da eklenecek.

KAYNAK: STAR