Adana'da İncirlik Hava Üssü'nde ABD'nin uçağını düşürmeyi planlayan ve sonrasında Alevi derneğine bomba saldırısında bulunacağı tespit edilen terör örgütü DEAŞ militanı Rus vatandaşı olan Renat Bakıev, polis ekiplerinin çalışmaları sonucunda kaçmayı başaramadı.

Alınan bililere göre, Seyhan ilçesi 5 Ocak Mahallesi'nde yakalanan Bakıev, bundan önce Suriye’den Türkiye’ye Kilis yolundan girmek üzereyken yakalanmıştı. Silahlı Terör örgütüne mensup olduğu gerekçesi ile sınır dışı edilmişti.

İstihbarat ve MİT'in haber vermesi üzerine Terörle mücadele ekipleri Adana’ya gelen Bakıev’in, bombalı bir eylem üzerinde çalıştığını ve ABD’ye ait bir uçağı drone ile düşürmeyi planladığını tespit etti. Bakıev, polis tarafından yapılan teknik ve fiziki faaliyetlerin ardından, İncirlik Üssü’ne ve Alevi deneğine yapacağı bombalı saldırılar gerekçesi ile yakından takibe alındı.

Bisiklet kiralayarak 5 Ocak Meydan'ında ki  Alevi derneğindekilere yönelik bombalı saldırı için çevresinde dolanarak incelemeler yaptığı anlaşıldı. Bakıev’in ilk planı İncirlik Hava Üssüne yönelik ABD uçağına saldırıda bulunmaktı. Uçağı düşüremediği takdirde ABD’li askerlere yönelik kanlı bir eylen planlayan Bakıev, polisin harekete geçmesi üzerine yakalandı.