TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden oluşturulan Karma Komisyon, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün "devamsızlık sebebiyle" milletvekilliğinin iptali için oybirliği ile karar aldı.

Komisyon, konuya dair oluşturacağı raporu TBMM Genel Kuruluna bildirecek ve son karar orada alınacak.

Karma Komisyon, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop önderliğinde, Öztürk'ün devamsızlık raporuna dair komisyon dahilindeki Hazırlık Komisyonu raporunu değerlendirmek üzere basına kapalı toplandı.

Toplantıda, Öztürk için HDP Ankara Milletvekili, TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder savunma verdi.
Edinilen bilgiye göre, Önder savunmada, sorunun devam-devamsızlık ya da yalnızca iki milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülme olayı olmadığını iddia etti.

HDP'li hiçbir milletvekilinin milletvekilliğini meslek, geçim kaynağı ya da pozisyon olarak düşünmediğini ifade eden Önder, "Milletvekillerimizin milletvekilliğinin iptal edilmesiyle burnumuzu sürtmüş ve haddimizi bildirmiş olmayacaksınız. Kararı kalbinizle ve kendi isteğinizle alın." şeklinde konuştu.

Önder, meselenin siyasi şekilde ele alınmak istendiğini iddia ederek, 3 sene devam ettiğini ve kendisinin de katıldığını söylediği mütalaa sürecinde neler olduğunu anlattı.

HDP'li Önder'in savunmasından sonra Öztürk'ün "devamsızlık sebebiyle" milletvekilliğinin iptali şeklinde oy çokluğu ile karar alındı. Karma Komisyon, konuya dair oluşturacağı raporu TBMM Genel Kuruluna bildirecek ve son karar orada alınacak.