Sabah’ın haberine göre, FETÖ'nün 2011'deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarını dinleyip kayıtta bulunduğu ve kilit görüşme detaylarını FETÖ’cü polisler aracılığıyla yazıya geçip kayıt tuttukları anlaşıldı.
Bu bilgi, Telekulak FETÖ’nün illegal yollardan dinleme ve izleme faaliyetlerini baz alan klasörde yer buldu.

İTİRAF YİĞİT UYAR’DAN

Dosya kapsamında polis Yiğit Uyar ifade vererek, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı zamanında yapılan MGK toplantılarını dinleyip kayıt tuttuklarını itiraf etti.


TELEKULAK FETÖ

Yiğit Uyar, ek olarak FETÖ' nün, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık döneminde yaptığı telefon görüşmelerinin dinlediğine dair önemli itirafta bulundu.

İTİRAFÇI YİĞİT UYARIN DOSYADAKİ CÜMLELERİ

" 2011 yılında Kurban Bayramı'na az bir zaman kala Baş Komiser Özgür Türker ses kaydı iletti. Kayıt epey uzundu. Kaydı yazıya geçirirken Osman Oktay Ilıcan ve Ahmet Arif Atak isimli polis memurları yardım etti. Sesin detayından anladığım kadarıyla Milli Güvenlik Kurulu toplantısıydı. Zira bahsi geçenler o dönemki Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve kuvvet komutanlarıydı.
Kuvvet komutanları Başbakana detaylı bilgiler aktardı. Bu sesleri çözdüm, fakat diğer polislerin hangi seslerle ilgili çözüm yaptığı konusunda bir fikrim yok. Ses çözümlerini Özgür Türker'e ilettim. Daha sonra 2012'de tarihini net olarak hatırlamadığım bir dönemde Komiser Ertan Arslan bana flash bellekte ses kayıtları vermeye başladı.
Hemen hemen iki ay süresince vermeye devam etti. Bu ses kayıtlarında, o dönemki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kısım kısım telefon görüşmeleri olduğunu gördüm dinlerken. Kimi dosyaların içinde 10 adet, kimi dosyaların içinde 20 adet görüşme vardı. Bu kayıtların içinde Recep Tayyip Erdoğan’ın oğluyla, kızıyla ve bakanlarla yaptığı görüşmeler de mevcuttu. Çözümleri Komiser Ertan’a teslim ettim. Kayıtlarla daha sonra ne yapıldığını bilmiyorum.”

İLLEGAL DİNLEMELER DOSYAYA DAHİL EDİLDİ

Osman Oktay Ilıcan ise kendisinin herhangi bir telekulak faaliyetinde bulunmadığını, ses kayıtlarını ve çözümleme işini genelde Yiğit Uyar'ın yaptığını belirtti. Ahmet Arif Atak da Uyar'ın ifadesinde söylediklerini kabul etmedi. Fakat Milli Güvenlik Kurulu toplantısına ve Recep Tayyip Erdoğan'a dönük illegal dinleme faaliyetleri dosyaya dahil edildi.