TBMM'deki 5 Partiden Yeni Zelanda'daki Saldırıya İlişkin Ortak Bildiri

TBMM'de bulunan tüm partilerin imzasıyla, Yeni Zelanda'da gerçekleşen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin ortak bildiri yayınlandı.

TBMM'deki 5 Partiden Yeni Zelanda'daki Saldırıya İlişkin Ortak Bildiri

TBMM'de tüm partilerin imzasıyla ortak bildiri yayınlandı.

TBMM'de 5 partinin imzasıyla Yeni Zelanda'daki terör saldırısına karşı bir bildiri yayınlandı.

PARTİ TEMSİLCİLERİNİN İMZASI BULUNUYOR

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Levent Gök, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve diğer partinin başkan vekilinin imzasının bulunduğu bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Bizler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanının çağrısıyla bir araya gelen Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti temsilcileri olarak Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde bugün (15.03. 2019) Cuma namazı sırasında ibadet etmekte olan cemaate yönelik olarak gerçekleştirilen ve en az 49 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.Bugün Yeni Zelanda'da gerçekleşen saldırı, dünyanın her yerine yayılmaya çalışılan İslam karşıtlığının boyutlarını göstermesi bakımından hayati, artık insanlığın tavır almasını gerektiren küresel bir tehlikeye işaret etmek bakımından önemli bir dönüm noktası niteliğindedir. Bu menfur hadise, birkaç 'çılgın'ın şahsî teşebbüsü olmaktan ziyade, her geçen gün artan ve ne yazık ki bir kısım politikacının ve medya unsurunun destek verdiği İslam ve yabancı karşıtı, nefret söylemini esas alan ırkçılığın sonucudur.Batılı yönetimler ve medyalar, İslam karşıtı duyguları ve eylemleri kışkırtan söylemlerden samimî ve kesin bir biçimde uzak durmalı, İslam karşıtı eğilimleri teşvik etmekten vazgeçmelidir. İslam'a ve Müslümanlara karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve kimi Batılı yönetimlerin kabul edilemez duyarsızlıkları ortadan kalkmadan bu terör sona ermez. Popülist gerekçelerle ırkçılara ve aşırılıklara göz yuman, meşruiyet kazandıran kimi Batılı yönetimlere, politikacılara ve medya unsurlarına muhatabı ve faili kim olursa olsun terörün ayrımsız bir biçimde lanetlenmesi gerektiğini ve teröre kapı aralayacak tavırların bütün insanlık için tehlike olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. İslam dünyasının, kalbi barış ve kardeşlikten yana olan bütün insanlığın ve Yeni Zelanda halkının başı sağ olsun."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri