"Terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklanan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'nın serbest bırakılması istemiyle TBMM önünde izinsiz gösteri yapan gruba polis müdahale etti.

Cezaevinde açlık grevi yapan Gülmen ve Özakça'nın serbest bırakılmasını talep eden grup, TBMM Çankaya Kapısı önünde toplanarak pankart açtı.

Polis, gruba yaptıkları eylemin illegal olduğunu söyleyerek, dağılmaları şeklinde ikazda bulundu.

İkazları göz ardı eden grup, tazyikli suyla dağıtıldı.

Çevredeki sokaklara dağılan grubu takip eden polis, 16 kişiyi gözaltına aldı.

Bilhassa DHKP-C gibi terör örgütü sempatizanlarının ve birkaç siyasi partinin üyelerinin olduğu grup bu tarz eylemlerde hep yer alıyor. İzin almadan yapılan bu gösterileri depolis dağıtmak zorunda kalıyor.

Daha önce bu tarz bir gruba İstanbul'da eylem yapılmıştı.

DHKP-C GÖZLATI

Terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube müdürlükleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) koordinesinde Sultangazi, Okmeydanı ve Küçükçekmece'deki 10 adrese DHKP/C'ye yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Operasyonda, örgütün propagandasını yapmaktan aranan E.E, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturmada firari olan S.K. ile "anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs" suçundan aranan S.C. gözaltına alındı.