Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, yerel seçimlerin tarihinden erkene alınmasının Anayasa'ya uymadığını, seçimin yapılacağı tarih hakkında hüküm bulunduğunu ifade ederek, "Genel seçimlerde yoktu ama mahalli seçimlerde var. Zaten geldi. Mart'a ne kaldı? O 3 ayı adayların belirlenmesi olarak düşünün. 6 aylık bir zaman kaldı’’ şeklinde konuştu.

ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, veda turları çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Üysal'ı ziyaret etti. Belediyenin Saraçhane'deki başkanlık binasına gelen TBMM Başkanı Kahraman, burada resmi törenle karşılandı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal ile beraber binaya giriş yapan Kahraman, şeref defterini imzaladı.

İBB BAŞKANI MEVLÜT UYSAL'A TEBRİK

İBB Başkanı Uysal'a veda ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Kahraman, "Sayın Mevlüt Uysal'ın daha önceki tecrübeleri ve şahsiyeti yapısıyla bir dünya incisi olan İstanbul'umuza büyük katkıları olacağına inanıyorum. Kendisini ve şahsında mesai arkadaşlarını tebrik ediyor ve başarılar diliyorum." diye konuştu.

Veda ziyaretleri kapsamında daha önce İstanbul Valisi Vasip Şahin'i de ziyaret ettiğini anımsatan İsmail Kahraman, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

YEREL SEÇİMLER ERKENE ALINIR MI?

"Yerel seçimler erkene alınır mı?" şeklinde yöneltilen bir soruyu TBMM Başkanı Kahraman, "Yapılmaz çünkü Anayasa'ya uygun değil. Seçimlerin yapılacağı tarih hakkında Anayasa'da hüküm var. Genel seçimlerde yoktu ama mahalli seçimlerde var. Zaten geldi. Mart'a ne kaldı? O 3 ayı adayların belirlenmesi olarak düşünün. 6 aylık bir zaman kaldı’’ şeklinde yanıtladı.

"ZORLAMANIN BİR GEREĞİ YOK"

"Siz öne alınmayacağını mı düşüyorsunuz?" diye gelen bir sorunun ardından TBMM Başkanı, "Ben zannetmiyorum. Ama onun ayrı bir formülü bulunur mu bilmiyorum. Fakat zorlamanın bir gereği yok. Ben her seçimin zamanında yapılması gerektiğine inanırım. Ama bu erken genel seçimin doğru yapılan bir hareket olduğuna inanıyorum. Sonucu da fevkalade oldu. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun. İstikrarlı bir Türkiye. Geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz inşallah’’ şeklinde cevap verdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağ kaydırın.