Kamudaki 450 bin ile belediyelerle birlikte il özel idarelerindeki 400 bin taşeron işçiyi yakından ilgilendiren kadro düzenlemesinin tamamlanmasına ilişkin çalışmalar sürerken, binlerce taşeron işçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıkladığı sınav şartına dikkat kesildi.

Taşeron işçilerin, sınavın içeriği ve zorluğuna yönelik kaygılarından yola çıkan bazı yayınevleri, taşerondan kadroya geçiş sınavları için mülakat ve yazılı sınav hazırlık kitabı hazırladı.

Fiyatları 30 ila 45 lira arasında değişiklik gösteren kitaplarda, Türkçe, matematik ve tarih gibi derslerin yanı sıra genel yetenek testleri ve mülakatla ilgili konular bulunuyor.

Çalışma Hayatı Uzmanı Namık Tan, yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımında uygulanacak usul ve esaslar ile ilgili yönetmeliğin 2009 senesinde Resmi gazete'de yayımlandığını ifade ederek, yönetmelikle sınav düzenleme yetkisinin İŞKUR'a verildiğini belirtti.

Söz konusu sınavların içeriğinin, alınacak kadroya ilişkin olduğunu söyleyen Tan, "Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da bu süreç aynı şekilde gider. Taşeron işçilerin, kadro sınavını gözlerinde büyütmesine ve bunun stresini yaşamasına gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü sınavın içeriği halihazırda yaptıkları işle ilgili olacaktır. Örneğin, taşeronda çalışan bir güvenlik personeline sınavda, yaptığı işle ilgili sorular sorulacaktır. Bundan dolayı kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler, yaptıkları işle ilgili bilgi ve mevzuata hakim olsunlar."