Tarihi Camideki Kötü Görüntü İlber Ortaylı'yı Kızdırdı

Tarihi bir caminin avizelerine asılan ampullerin resmini sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan İlber Ortaylı, bu duruma tepkisini gösterdi.

Tarihi Camideki Kötü Görüntü İlber Ortaylı'yı Kızdırdı

Tarihi Camideki Kötü Görüntü İlber Ortaylı'yı Kızdırdı

Tanınan Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, sosyal medya hesabı üzerinden tarihi Laleli Camisinin avizelerinin resmini paylaşarak uzun bir mesaj ile tepkisini gösterdi. Avizeye takılan ampulleri 'Zevksizlik' olarak nitelendiren ünlü Tarihçi, 'Tarihi İstanbul'u imar eden insanlara göre zevkimiz yok. Daha doğrusu o zevki taşıyanlar buradan gitmiş, yerlerine başkaları gelmiş' diye konuştu.

İlber Ortaylı'nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı o paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

'Laleli Camii, Nuruosmaniye'deki bağıran barok üslubun aksine biraz daha Osmanlılaşmıştır ama orijinal ve güzel bir eserdir. Medresesi 1911 yangınında dört duvar haline gelmiş.

Mübahat Kütükoğlu Hoca bunu tespit etmişti. Kütüphanesinin encamını İsmail Erünsal Hoca anlatıyor. İçindeki yazmalar eksiksiz olarak Süleymaniye Kitaplığı'na nakledildi. Bir zevksizlik, bu camii de sardı.

Muhteşem avizeye takılan lambalar, haklı olarak sosyal medyanın dikkatini celbetti. Tarihi İstanbul'u imar eden insanlara göre zevkimiz yok. Daha doğrusu o zevki taşıyanlar buradan gitmiş, yerlerine başkaları gelmiş. Bazı camilerimizde çok meraklı, hatta eserin tarihini tetkik eden imamlar ve müezzinler var. Bazılarında ise hiç böyle bir eğilim görülmüyor.

Suriçi'ndeki tarihi camilerin personelinin Osmanlı estetiğinden (bediiyatından) anlamaları lazım. Vakıf Genel Müdürlüğü'nün de devamlı bir teftiş kuruluyla bu tarihi eserleri gözden geçirmesi şarttır.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR