Taksim Meydanı ve civarında yoğun güvenlik önlemleri gözlerden kaçmadı, İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklara çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar yerleştirildi.

Bunun dışında Gezi Parkı'nda da güvenlik önlemi alındığı görüldü.

10 GÖZALTI

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi girişinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, LGBTİ'lilerin İstiklal Caddesi'ne girişlerine müsade etmedi.

Polis, LGBTİ'lilere karşı çıkan 7 kişiyi gözaltına aldı. Taksim Meydanı'nda slogan atan LGBTİ'li 3 kişi de gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği, LGBTİ'nin Taksim Meydanı'nda bugün yapmayı hedeflediği yürüyüşe müsade edilmeyeceğini aktarmıştı. LGBT tarafından yapılan açıklamada ise kararın hukuka aykırı olduğu belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği LGBTİ sempatizanları tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00'de Taksim Meydanı'nda yapılması düzenlenen Onur(suzluk) yürüyüşüne izin verilmeyeceği belirtildi.

Valilikten gerçekleştirilen açıklamada, bazı yayın organları, internet mecraları ve sosyal medyada LGBTİ sempatizanları tarafından yarın saat 17.00'de Taksim Meydanı'nda "Onur(suzluk) Yürüyüşü" isimi altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Taksim Meydanı ve bölgesinde valilikçe ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmadığı belirtilen açıklamada, ayrıca valiliğe 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkında Kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun başvuru yapılmadığı bildirildi. Açıklamada, sosyal mecra platformlarında bu çağrıya karşı toplumun çeşitli bölümlerinden çok sert tepki gösterildiğinin görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, "Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, gerçekleştirilmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek, anılan gün ve öncesi ve sonrasında düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Kıymetli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir." denildi.