Suudi Arabistan'da veliaht prensin değiştirildiği Kraliyet Divanı kararlarıyla kral ve veliaht seçim yasasında yeni düzenlemeler meydana geldi. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'dan edinilen bilgiler doğrultusunda kraliyet kararnamesiyle alakalı, Suudi Arabistan Kralının seçimini öngören;

İŞTE O DÜZENLENEN ANAYASA MADDESİ

Anayasanın 50' nci maddesi değiştirildi. Değişen yasaya göre, "Kral, kurucu lider Abdulaziz bin Abdurrahman bin Suud' un oğulları arasından seçilir" hükmü, "Kral, kurucu lider Abdulaziz bin Abdurrahman bin Suud' un oğulları ve torunları arasından seçilir." şeklinde bir düzenleme ile değişti.

Kararnamede, seçilecek kişilerin memleketin kurucu lideri Abdulaziz bin Abdurrahman bin Suud' un soyundan olması şartını ortadan kaldırmaz iken, Kral' ın oğlunu veya kardeşini veliaht olarak atamasını engelleyen bir sistemde düzenlemesi apıldı.
Buna göre Kral' ın veliaht olarak amcası, yeğeni veya geniş aileden farklı bir erkeği seçebileceği; kendi oğlunu veya kardeşini veliaht tayin edemeyeceği ifade edildi.

Mevzu bahsi geçen konu hakkındaki düzenleme Kral Selman'ın oğlu Muhammed bin Selman'ı veliaht olarak seçmesinden sonra yapıldığı için değişikliğin kendisi ve oğlunu bağlamadığı belirtilmekte.