Son zamanlarda Suriyeliler ile yaşanan gerginliklerle alakalı İçişleri Bakanlığı' ndan bir açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı' nın yapmış olduğu açıklamada, "Suriyeli misafirlerimiz ile gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımız arasında zaman zaman çıkan gerginlikler son zamanlarda çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta, misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istenmekte, bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

SUÇ İŞLEME VE SUÇA KRIŞMA ORANLARI OLDUKÇA AZDIR

Yapılan açıklamada, "Suriyeli misafirlerimizin suç işleme ve suça karışma oranları, elimizdeki veriler ile karşılaştırıldığında, kamuoyuna gösterilen verilerle bağdaşmamakta, rakamlar bunun tam tersini göstermektedir.Suriyelilerin Türkiye’ de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye'deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır." denildi.

KARIŞTIKLARI OLAYLARDA YÜZDE 5'LİK AZALMA OLDU

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017 arasında yıllık ortalama yüzde 1,32’dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır. Ayrıca 2017’de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5’lik bir azalma olmuştur."