Türkiye ile Suriye arasında sınırların çizilmesinin ardından birbirlerinden ayrı düşen akrabaların, sevdikleri ile görüşmek için yaşadıkları sıkıntılar filmler tarafından işlenirken, komşu ülkede meydana gelen iç savaş bayramlaşma dramını göçe çevirdi.

Türkiye'ye sığınmak için gelen binlerce Suriyeli, savaşın yaşanmasını göze alarak memleketlerinde bulunan sevdikleri ile birlikte bayramlaşmak için sınır kapısına gidiyor.

Türkiye'de yaşayan Suriyeliler, bu defa kendi memleketlerine bayramlaşmaya gitmek için izin alıp, yola çıktılar. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan çıkış yapan Suriyeli rakamı 40 bin kişi oldu. Çıkışlar, 21 Ağustos günü başladı ve dün sona erdi. Suriyeliler bayramlaşmak için gittikleri ülkelerinden 31 Aralık'a kadar Türkiye'ye geri dönebilecekler. Ramazan Bayramı'nda da 120 bin Suriyeli ülkesine gitmişti ve bunların 35 bini geri gelmişti.

SURİYELİLER YOLLARA DÜŞTÜ

Giden Suriyeliler içinde Konya, Antalya ve Mersin ile Hatay’ın ilçelerinden gelenlerinde bulunduğu kişilerin ise Kurban Bayramı’nı da Suriye’de geçirmek istediğini belirtirken, Ahmet Zua ve Mahmut Vatfa ise çatışmalar sebebiyle göç ettikleri Türkiye’de mutluluk içinde hayatlarını sürdüklerini belirtti. Suriyelilere, “Kurban ve bayram izni çıkarıldı. Gidip tekrar dönebilecekler. İsteyen Kurban bayramını da Suriye’de geçirebilecek. Bize akrabalarımızla bayramlaşma imkanı sunan Türkiye’ye minnet duyuyoruz ” dedi.