Suriye'de meydana gelen savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine kesin dönüşleri başlamıştı. 7 senedir kargaşa ile iç savaşın devam ettiği ülkelerinden kaçarak güvenli liman olarak bildikleri Türkiye’ye gelen Suriyelilerin bazıları, Fırat Kalkanı Harekatı ile güven, barış ve huzur ortamının sağlandığı şehirlerine geri dönüyor.  2017 başından Aralık ayına kadar ortalama 188 bin 250 Suriyelinin, Yayladağı ve Reyhanlı ilçesinden ülkesine geçiş yaptığı ifade edildi.

KAYIT YAPTIRIYORLAR

Kilis’e gelen bazı Suriyeliler, kendi istekleri ile bir daha Türkiye’ye dönmemek üzere ülkelerine geri dönmek için Öncüpınar Sınır Kapısı’nda geri gönderme merkezine kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor.

Suriyeliler, Kilis Valiliğinin tahsis ettiği minibüsler ile Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden yaşadıkları yerlere geri dönüyor. Yaklaşık günde 100-200 arasında Suriyelinin ülkelerine kesin dönüş yaptıkları ifade edildi. Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri Cumartesi ve Pazar günleri hariç haftanın 5 günü devam ediyor.

SURİYE ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Hamud, çatışmaların Suriye'nin altyapısına verdiği hasarı ve gelecekte uygulamaya geçirilmesi planlanan projeleri ifade etti. Hamud, çatışmaların ülke altyapısına verdiği hasarın önüne geçmek için 4.7 milyar dolar yatırım yapmaları gerekebileceğini belirtti.

Kriz başından şimdiye kadar önemli ulaşım ağı bağlantılarının, Fırat Nehri üzerindekiler de dahil olmak üzere 50 otoyol köprüsünün ve 17 demiryolu köprüsünün yıkıldığını söyleyen Hamud, "Toplamda şehirlerarası yolların yüzde 50'si, yani 4.095 kilometre yol yok edildi. Mevcut 2.400 kilometrelik yolun yüzde 75'i de hasar gördü" dedi.

İLK İŞ ULAŞIMI SAĞLAMAK

Diğer yandan Hamud, gelecekte uygulamaya geçirilmesi gereken projelerde önceliği ülke içindeki ulaşım ağını onarmaya vereceklerini söyledi. Bakan, sonraki aşamadaysa Irak, İran ve Ürdün ile muhtemelen Türkiye ve Çin'e uzanan demiryolu hatları inşa etmeyi düşündüklerini ifade etti. Bununla birlikte Hamud, Tartus ve Lazkiye'deki limanları genişletmeyi düşündüklerini de belirtti.