Suriye'de Beşşar Esed rejimi karşıtı Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam (Şam Kurtuluş Kurulu) arasında yaşanan yoğun çatışmalar, Türkiye'nin Cilvegözü sınır kapısı karşısındaki Babül Hava sınır kapısına dayandı.

İdlib'teki AA muhabirinin verdiği bilgiye göre, Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam'a ait kimi gruplar arasında dün akşam saatlerinde çatışma çıktı.

Heyet Tahrir Şam, öğleden sonra, Türkiye hududuna hemen hemen 12 kilometre uzaklıktaki, Sarmada ve Dana ilçelerinin büyük bölümü ile İkarda bölgesini ele geçirdi.

Ahraru'ş Şam ise Salkin mevkisindeki mahkeme bölgesi, Harim Kalesi, Cebelü'z Zeviye bölgesinin doğusunda hakimiyet sağladı.

İki grup arasında çatışmalar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısının karşısında bulunan Ahraru'ş Şam kontrolündeki Babül Hava sınır kapısı civarına yaklaştı.

SINIRA KULELERİNŞA EDİLMİŞTİ

Ülkemizin sınır hatlarında yer alan 8 metre yükseklikte bulunan gözetleme kuleleri ek olarak yeni kulelerin inşa edilmesine başlanıldı. Suriye devletinden yasadışı olarak geçişin engellenmesi amacı ile 25 metre yükseklikte ve 5 katlı inşa edilmesi planlanan kuleler akıllı silah ayrıca otomatik anons sistemleri ile donanımı olacağı bildirildi.

İş makinası ve işçiler aracılığıyla taşınan malzemeler taşındığı sınır hatlarında yer alan ve rakamları açıklanmamış olan dev kulelerde görev yapacak olan mehmetçik için mutfak, yatakhane ve lavabo gibi alanlarda yer aldığı bilgisi verildi.