20 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 18°
  • Izmir 24°
İmsak 03:50
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:23
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Suriye Sınırında Flaş Gelişme: IŞİD Kaybediyor

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu; Elvaniye, Kamir, Aşağı Karakuyu, Memili ve Hacac köylerini DAEŞ'ten geri aldı.

Suriye Sınırında Flaş Gelişme: IŞİD Kaybediyor

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgelerinde terör örgütü DAEŞ'ten 5 köyü alarak ilerleyişini sürdürdü.

Halep ilinin kuzeyindeki Cerablus'ta geçen salı ilçe merkezine hakim olan ÖSO, bölgenin güneybatısında Elvaniye, Kamir (Haymar) ve Aşağı Karakuyu köylerini DAEŞ'ten aldı.

Muhalifler, Türkiye sınırında Gaziantep'in Elbeyli ilçesinin karşısında yer alan Çobanbey ilçesinde de Memili (Tel Atiya) ve Hacac köylerini ele geçirdi.

Cerablus ilçesinde kontrolü ele geçiren ÖSO, Karkamış Sınır Kapısı yakınına terör örgütü IŞİD'in döşediği el yapımı patlayıcıları buluyor. İlçede oluşturduğu güvenlik noktalarıyla kontrol çalışmalarını sürdüren ÖSO güçleri, yoğun şekilde alan temizliği yapıyor. ÖSO mensupları, sınır hattına döşenen el yapımı patlayıcıları imha ediliyor.

İmha sırasında gerçekleşen patlama sesi, sınırın kuzeyindeki Gaziantep Karkamış'tan duyuluyor. Ayrıca, patlamayla birlikte gökyüzüne yükselen dumanlar da yine Karkamış'tan net bir şekilde görülüyor.

Karkamış ilçesinin Kıvırcık Mahallesi karşısında bulunan Cerablus'a bağlı Keklice kırsalında art arda beş büyük patlama meydana geldi. Sınıra yakın bölgede yaşanan patlamaların ardından yoğun toz bulutu oluştu.

Büyük bir gürültü ile gerçekleşen patlama sesi Türkiye tarafından duyulurken, toz bulutu da çıplak gözle izlendi. Mayınların patlatılması ve ardından oluşan duman Türkiye tarafında kısa süreli heyecana yol açtı.

Sınır çevresinin patlayıcılardan tamamen temizlenmesiyle iki yılı aşkın süredir kapalı olan Karkamış Sınır Kapısı da açılacak.

ASKERİ HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Harekatın başlaması ardından Karkamış'a askeri sevkiyat da devam ediyor. Gaziantep'te bulunan 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan sevk edilen zırhlı araç ve tanklar, sınır hattında bulunan Soylu Mahallesi yakınlarında konuşlandırıldı. Tanklar, sabah saatlerinden itibaren ise Suriye tarafına geçerek Cerablus'un köylerine yakın noktalarda kontrollerde bulunduğu görüldü. Yine sınırda konuşlu bazı ambulansların da zaman zaman hareketlendiği ve Cerablus'un köylerindeki çatışmalarda yaralanan ÖSO mensuplarını alarak hastaneye taşıdığı bildirildi.

HAYAT NORMALE DÖNÜYOR, EN BÜYÜK ENDİŞE BOMBALI ARAÇLA SALDIRI

Cerablus'ta kontrolü tamamen ele geçiren ÖSO güçleri, ilçeye dönenleri evlerine yerleştiriyor.

ÖSO birlikleri, ilçe merkezinin çevresindeki tüm yollarda kontrol noktaları oluşturdu. Bu alanlarda gelenler kimlik kontrolünden geçirilerek üzerleri ve araçları arandıktan sonra Cerablus'a alınıyor.

İlçe güvenliğini sağlayan ÖSO mensuplarının en büyük korku ve endişesi ise, IŞİD'in daha önce kaybettiği birkaç bölgede yaptığı gibi bomba yüklü araçla veya canlı bomba saldırı yapması. Bunun için de ana kontrol noktasına ulaşmadan kademeli geçiş noktaları oluşturduğu bildirilen ÖSO mensuplarının, olası sızma girişimlerine karşı da yüksek noktalarda sürekli keskin nişancılarla gözetleme yaptığı ifade edildi.

KIZILAY YEMEK DAĞITIYOR

Kızılay ekibi ise günde 5 bin kişiye sıcak yemek ulaştırılması amacıyla Karkamış'ta mobil mutfaklar kurdu. Kızılay yetkilileri, şu anda çeşitli yardımlar gönderdikleri Cerablus'ta, mayınların temizlenmesi ve ilçe halkının dönmesinin ardından sıcak yemek dağıtımı yapmayı amaçladıklarını söyledi. Yetkililer, bayramda da yine Cerablus halkına yardım paketleri ulaştıracaklarını da dile getirdi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri