Ülkemizin sınır hatlarında yer alan 8 metre yükseklikte bulunan gözetleme kuleleri ek olarak yeni kulelerin inşa edilmesine başlanıldı. Suriye devletinden yasadışı olarak geçişin engellenmesi amacı ile 25 metre yükseklikte ve 5 katlı inşa edilmesi planlanan kuleler akıllı silah ayrıca otomatik anons sistemleri ile donanımı olacağı bildirildi.

İş makinası ve işçiler aracılığıyla taşınan malzemeler taşındığı sınır hatlarında yer alan ve rakamları açıklanmamış olan dev kulelerde görev yapacak olan mehmetçik için mutfak, yatakhane ve lavabo gibi alanlarda yer aldığı bilgisi verildi.

TANKLARIN NAMLUSU PYD’Yİ GÖSTERİYOR

Güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Özgür Suriye Ordusu’nun, Afrin Telrıfat taşrasında ülkemize tehdit oluşturmakta olan hain terör örgütü PKK’nın yan kolu PYD’ye karşı olan sınır hatlarında tank ve topçu birliği konuşlandırdı. PYD’ye yönelik olası operasyonlar amacıyla Arap ve Türkmenlerin oluşturduğu 4 bin kişilik gücün ellerinin tetikte olduğu bildirildi. Sınır hattında Türkiye tarafında askeri hareketlilik yükselirken, TSK namlularını PYD’ye çevirdi. PYD kontrol noktalarında ve mevzilerinde keşif uçakları ayrıca İnsansız Hava Araçlarıyla 24 saat izlenmekte. Azez’in batısına denk gelen Maranez ve Telrıfat Minnag dolaylarında aralıklı olarak Özgür Suriye Ordusu ve PYD arasında çatışma yaşanmakta, PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’nin taciz atışında karşılık olarak Türk topçularının angajman kuralı doğrultusunda YPG mevzilerini ateş altına alıyor.