Hızarcıoğlu’nun yaptığı açıklamada, müdürlüklere şu ana kadar 25 bin kişinin çipli kimlik kartı başvurunda bulunduğunu söyledi.

KİMLİK KARTLARINI ZAMANINDA ALMAYAN VATANDAŞLARIN KİMLİK KARTLARI İMHA EDİLİYOR

Bunların beraberinde 52 kişinin yasal sürede kimliklerini teslim almadıklarını belirten Hızarcıoğlu, "Bu vatandaşlarımızın kimlik kartları süresinde almadıkları için imha edilerek çöpe atıldı." dedi.Vatandaşları kimlik kartı başvuru sırasında uyardıklarını belirten Hızarcıoğlu fakat yinede vatandaşların sorumsuzca davranabildiğine ve kimlik kartlarını almaya gelmediklerini belirtti.

Vatandaşlara başvuru sonuçlarını takip etmelerini ve kartlarını zamanında almaları uyarısında bulunan Hızarcıoğlu, şöyle konuştu:

"Başvuru yapan vatandaşlara ilk sms geliyor, daha sonra PTT aracılığıyla istedikleri yere kimlik kartları teslim yapılmaya çalışılıyor. Vatandaş evde olmadığı durumlarda kapıya haber kağıdı bırakılıyor. PTT’den de kimliğini alamayan yurttaşların kimlik kartı müdürlüğümüze geri teslim ediyor. Kimliği gelen yurttaşlarda 30 gün içinde bize gelerek kimliğini teslim alması gerekiyor. Bu zaman içerisinde kimliğini almayan vatandaşların kimlik kartlarını elektronik devrede imha edip Ankara’ya gönderiyoruz. yurttaşlarımıza kimlik başvurusu yaparken her konuda bilgilendiriyoruz.kimlik Kartlar imha yapılmadan tekrardan başvuru yapılamıyor