Sigortacılar ile emniyet anlaşmaya verdi. Sürekli kaza geçiren 10 bin 600 şahıs belirlendi. 10 bin 600 şahıs psikoteknik analizlere tabii olacak.Test’den başarısız olan sürücüler araba kullanamayacak.

SÜREKLİ KAZA YAPAN SÜRÜCÜLER ARTIK ARAÇ KULLANAMAYACAK

Trafik sigortasında tavan ücret getirilmesinin dolayı serbest piyasaya geçilmek için çeşitli çalışmalar yapılacağı belirtiliyor.

Serbest piyasaya geçildikten sonra ücretlerinden artmaması için trafik kazalarının azaltılma ilk hedef olarak hedef koyuldu. Sigorta çalışanları bu doğrultuda Hazine Müsteşarlığı ile beraber, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden araba soförlerinden ceza puanını istedi. Ancak edinilen verilere göre emniyet değişik çözüm önerdi.

PİLOT OLARAK TESTLERE 10 BİN 600  KİŞİ TESTE TABİİ OLACAK

Buna göre yılda 3 kez ve daha fazla aracıyla trafik kazası geçiren 10 bin 600 bin şahıs teste tabii oldu. Bu 10 bin 600 kişi psikoteknik teste tabii olacak. Psikoteknik testte otomobil sürücülerinin sağlıklı bir şekilde araba kullanmalarını sağlayan algı, hafıza, muhakeme ve dikkat gibi zihinsel becerileri ölçülüyor.

Araç kullanıcıları psikomotor yetenek ve becerileri yani tepki süreleri, el, ayak hareketleri anlık tepki verme süreleri gibi durum ve davranışları değerlendiriliyor.