Sur İlçe Müftülüğü tarafından Diyarbakır Ulu Cami'de ikinde namazına müteakip gerçekleştirilen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, cemaate "Kandil simidi" ve hurma ikram edildi.

Sur İlçe Müftüsü Ramazan Tolan ve cemaat program sonunda dua etti. Yapılan duanın ardından, program sona erdi.

Ulu Cami İmam Hatibi Osman Yağmur, yaptığı açıklamada, "Her Müslüman şu memleketin sulhu, selameti, sükuneti, kardeşliği ve terörün bitmesi için ellerini açıp Allah'a dua etmelidir." diye konuştu.

Böyle mübarek gecelerde kardeşlik duygularının en üst seviyeye çıkması gerektiğine işaret eden Yağmur, şunları söyledi:

"Miraç gecesinin bütün İslam alemine özelde memleketimize ve bölgemize ve Diyarbakır'ımıza hayırlara vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Miraç yükselmek demektir. Allah hepimize bu mübarek gecede bütün nefsani duygularımızı ayakları altına alıp, kardeşlik duygularımızı en üst seviyeye çıkarmayı bize nasip etsin.

İslam kardeşlik dinidir. İslam din, dil ve renk ayırt etmeksizin bütün Müslümanların bir arada yaşama ahlakını öğreten bir dindir. Bütün ibadetlerimizde birliktelik vardır. Namaz ve hac gibi ibadetlerimizi birlikte yapıyoruz. Cenabı Allah tek başınıza da olsanız topluluktan, cemaatten, birliktelikten ve kardeşlikten ayrılmayın diye emrediyor. Böyle mübarek gecelerin ümmeti Muhammed'in birliğine, kardeşliğine vesile olmasını diliyoruz."

AA