Dün, Malazgirt Zaferi'nin 946. yıl dönümü sebebiyle Muş Malazgirt'te bir tören gerçekleşirilmiş ve törene başta Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da dahil olmak üzere devletin zirvesi katılmıştı.

MURAT BARDAKÇI SULTAN ALPARSLAN'IN MEZARINI YAZDI


Bugün de Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Malazgirt Zaferi'nin komutanı Sultan Alparslan'ın kayıp olan mezarını kaleme aldı.

"ALMANLAR YÜZÜNDEN MEZAR KAYIP"


Bardakçı konuya dair yazısında; "Selçuklu Sultanı Alparslan 1072’de Horasan’da öldürüldü, cenazesi bugün Türkmenistan’da bulunan Merv şehrine götürülüp defnedildi ancak mezarı kayboldu. Türkiye, Türkmenistan ile Alparslan’ın kabrinin bulunabilmesi adına 2013’te bir protokol imzaladı, kazılara başlandı fakat kazı heyetindeki Alman arkeologların Aşkabat Havaalanı’nda tarihî eserlerle yakalanması üzerine Tükmenistan verdiği izinleri iptal etti. Alparslan’ın mezarı, işte bu birkaç açgözlü Alman yüzünden hâlâ kayıp!" ifadelerine yer verdi.

ALMANLAR YÜZÜNDEN ARAMALAR DURDURULDU

Almanların bu açgözlülüğü yüzünden de Sultan Alpraslan'ın mezarını arama çalışmaları durduruldu. Havaalanında tarihi eser kaçırmaya çalışan Almanlar ise eselerle yakalandı ve tutuklandı. Teslim alınan tarihi eserler ise müzeye verildi.