Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye' de rejimine ait savaş uçağının vurulup düşürülmesine dair Amerika Birleşik Devletleri kanadından açıklama beklediklerini ifade etti.

Bakan Lavrov, resmi temasları için başkent Moskova' da bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile irtibata geçti.
Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında mikrofonu eline alan Sergey Lavrov, ABD' nin rejime ait savaş uçağını vurmasından sonra Suriye' de hava güvenliği anlaşmasını askıya aldıklarını hatırlatarak, Washington'dan bu konu hakkında açıklama beklediklerini belirtti.

Suriye'de sahada ve havada çok sayıda farklı gücün faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Lavrov, tüm tarafların sadece ortak amaç olan terörle mücadeleye odaklanması durumunda öngörülemeyen olayların önüne geçilebileceğine dikkati çekti.

ATEŞKESE KATILAN GÜÇLERİ İLE TERÖR GRUPLARI AYRIŞABİLİR

Bakan Lavrov, Türkiye, Rusya ve İran'ın inisiyatifiyle ortaya çıkan çatışmasızlık bölgeleri girişiminin tam olarak hayata geçmesi durumunda, Suriye krizinin başından itibaren ilk kez, ateşkese katılan silahlı güçlerle terörist grupların birbirinden ayrışacağını vurguladı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ RUSYA'YA YÖNELİK YAPTIRIMLARINI GENİŞLETMESİ HAKKINDA İSE

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları genişletmesinin iki ülke ilişkilerindeki atmosferi iyileştirmediğini kaydetti.