Sözcü Kalın: Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Tam Üyeliği Önceliğimiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin AB'ye (Avrupa Birliği) tam üyeliğini bir öncelik olarak gördüklerini dile getirdi.

Sözcü Kalın: Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Tam Üyeliği Önceliğimiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir TV programında canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü İbrahim Kalın, açıklamasında koronavirüs tedavisinde başından geçenleri “Belirlendiği anda Cumhurbaşkanımızdan uzaklaştım. Onun sağlığı hepimizinkinden daha önemli. Kısa bir sürede toparlandım” ifadeleriyle anlattı.

''TEDBİR TEK BAŞINA YETMİYOR''

Salgına karşı alınan önlemler ile ilgili açıklama yapan Sözcü Kalın şu ifadeleri kullandı:

“Bu tedbirler Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde alınıyor, fakat büyük fotoğrafı Cumhurbaşkanımız da değerlendirmek durumunda. Öneriler değerlendirildikten sonra bu tedbirler Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Kurulun önerileri bizim için son derece önemli. Tedbir tek başına yetmiyor. Vatandaşın bu konuda bilinç sahibi olması çok önemli. Tehlike geçmiş değil, grip, nezle döneminde daha da artmış durumda. Birçok Avrupa ülkesi tekrar kapanma dönemine girdi. Brüksel’deydim, orada hayat adeta durmuş gibi. Amerika’da durum gerçekten kötü. Bütün bunlara baktığınızda virüs hız kaybetmiyor.”

''SÜREÇ BİRAZ SABIR GEREKTİRİYOR''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, önlemlere uyulması gerektiğinin altını çizerek, “Virüsün yaş cinsiyet bölgesel sınırlaması yok. Aşı çalışmaları dünyanın değişik yerlerinde yapılıyor, inşallah bunlar başarılı neticeler verecekler. Fakat aşıların tamamen etkili hale gelmesi salgını durdurması 10-20 gün içerisinde olmayacak. Bu bir süreç biraz sabır gerektiriyor, tedbirlere dikkat edilmeli. Bunları yaparsak önümüzdeki 2 ayı daha kolay atlatmamız mümkün olacak” şeklinde konuştu.

Yargı ve demokrasi alanında yapılan yeniliklere ilişkin açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye gibi dinamik bir ülkenin toplumsal, siyasal ve ekonomik ihtiyaçları da değişiyor. Yeni durumlar sorunlar ortaya çıkıyor, yeni bakış açıları gerekiyor. Özgürlük, demokrasi ve güvenlik dengesini bir arada tutarak yeni bir hamle, yeni bir dönem Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildi. Bunun olumlu etkileri olacak. Bu çok hassas bir denge, kolay olmadığını da bilmek lazım. Vatandaşlarımızın demokratik hak ve özgürlüklerini yükseltecek yeni kanunlar yapılacak.”

"FETÖ BİZİM İÇİN GÜVENLİK MESELESİDİR"

ABD’deki başkanlık seçimlerine ilişkin değerlendirmeler yapan Kalın ''Biden yönetimi halen şekillenmedi, göreceğiz. Türkiye kenara atılabilecek bir ülke değil. PKK ve FETÖ bizim için ulusal güvenlik meselesidir. Patriotları almak için ABD ile 6 yıl müzakere ettik. Blöf yaptığımızı sandılar. Ne zaman Ruslarla imza attık, blöf olmadığını anladılar'' diye konuştu.

''YAPTIRIM KONUSUNDA OLUMLU BAKMIYORLAR''

AB ile münasebetlerine de ilişkin konuşan İbrahim Kalın, "Dün Brüksel’deydim. Onlar da yaptırım konusuna olumlu bakmıyorlar. Hele ki Erdoğan gibi bir lidere bu dilin netice vermeyeceğini biliyorlar. Bazı üye ülkelerin bu konuda ısrarcı olduğunu da biliyoruz. Yunanistan ile Doğu Akdeniz konusunda anlaşabildiğimiz yerler var, anlaşamadığımız yerler var. Ama Türkiye-AB ilişkilerini bu kareye indirgerseniz, vizyonunuzu daraltmış olursunuz. Çok daha stratejik konular seti var. Büyük fotoğrafa baktığınızda AB’nin Türkiye ile birçok ortak çıkarı var. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini bir öncelik olarak görüyoruz. Türkiye ile AB’nin ekonomik, siyasi, güvenlik alanlarda ortak noktalarının çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Ticaretimizin %45’ini Eurozone bölgesiyle yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR