Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının dilendirilen ve sokakta risk altında olan çocuklara dönük projeleri sonucu geçtiğimiz sene 2 bin 524 çocuk sokaktan çekilerek eğitime kazandırıldı.

2 BİN 524 ÇOCUĞUMUZ OKULLU OLDU

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, dilendirilen ve sokakta risk altında çocuklara dönük yapılan çalışmalar sonrasında, geçtiğimiz sene 2 bin 524 çocuk okullu oldu.

Sokakta risk altında olduğu saptanan çocukların, aile ve sosyal çevre analizi yapılarak buradan gelebilecek sosyal tehlikelerden korunması hedefi ile çocuklar ile ailelerine sosyal, ekonomik ve psikososyal destek hizmetleri yürütülüyor.

Ek olarak çocuk ve ailenin gereksinimleri doğrultusunda sağlık, eğitim, meslek edindirme, sosyal yardım gibi faaliyetlerden yararlandırılıyor. Tüm bu çalışmalar Başbakanlık genelgesi kapsamında valiliklerin koordinesinde ve ilgili kurumlarla iş birliği şeklinde yürütülmektedir.

Eğitim çağına gelip okula devam etmeyen veya gidemeyen çocukların eğitim-öğretim sistemine dahil edilmesi, eğitim çağını bitirenlerin de mesleki eğitime yönlendirilmesi, madde kullananların tedavilerinin yapılması, çocukların sokaktan alınarak psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması ve aile yanına döndürülmesine ilişkin çalışmalar ile çocukların ailelerine yönelik psikososyal destek ve bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor.