Sokağa Çıkma Yasağı Bulunanların Motorlu Araç Muayeneleri Ertelendi

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 65 yaş üzeri ile kronik rahatsızlıkları nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayeneleri ertelendi.

Sokağa Çıkma Yasağı Bulunanların Motorlu Araç Muayeneleri Ertelendi

İçişleri Bakanlığı, yeni tip coronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, valiliklere iletilen genelgede 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları sebebiyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayenelerinin ertelendiğini ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılmış olunan açıklamaya göre, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları sebebiyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayeneleri ertelendi.

Bu kapsamdaki kişiler, araç muayenelerini sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan 45 gün sonraya kadar yaptırabilecek.

Dünya Sağlık Örgütünce pandemi olarak ilan edilen coronavirüs salgınının yayılmasını engellemek ve vatandaşların sağlığını korumak için daha önce 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarını yasaklayan Bakanlık, söz konusu yasak kapsamında motorlu araçların muayeneleri için valiliklere genelge gönderdi.

Genelgede, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34'üncü maddesinde, trafiğe çıkarılacak motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığının belirli zamanlarda muayene edileceği, muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde araç sahibine idari para cezası ve süre verileceği, verilen süre sonunda muayene yaptırılmazsa araçların trafikten men edileceğinin hüküm altına alındığı hatırlatıldı.

Ancak 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların, evlerinden çıkamadıkları için araç muayenesini fiili imkansızlık nedeniyle yaptıramadıkları, bu durumda karşılaşacakları yaptırımların, sokağa çıkması kısıtlanan/yasaklanan vatandaşları dışarı çıkmaya yönelttiği belirtildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR