Green Kart alarak 5 sene önceleri Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida kentinde yaşamaya başlayan İbrahim-Yeşim Yaşasın çifti Türkiye’de düzenli olarak kan bağışında bulunuyordu.

Amerika Birleşik Devletlerin’de yine kan bağışında bulunmak isteyen çift, West Palm Beach çevresinde yol kenarında bulunan ‘One Blood Foundation’ isimli kuruma kan bağışı yapmak istedi.

Bağış yapmadan önceden formu dolduran çift, hiç beklemediği bir cevapla karşılaşıyor. Görevli, çifte “Kusura bakmayın, Türk olduğunuz için kanınızı almıyoruz” diyerek skandal bir tepki veriyor.

İlk duyduğunda bunun ırkçı bir yaklaşım olduğunu anlayan İbrahim Yaşasın, görevliye; yaptıklarının doğru olamadığını ve gerekli yerlere şikayet edeceğini ifade etti ve bunun üzerine yetkili ‘Türkiye’de hangi senelerde yaşadınız? Askerlik yaptınız mı? 1986’da size yumurta, çay, fındık gibi gıdalar yedirildi mi?’ gibi  birkaç sual yöneltiyor.

Çiftin, yediğini söylediğinde ‘Askerliğinizi yaptınız mı?’ diye sorarak, o dönem bazı fındık ve çay markalarını soruyorlar. Onayladığında ise ‘1986’da Çernobil patlaması dönemi yurtdışına satılan mallar geri gönderildi ve ürünler askeriyeye ve okullara dağıtılmış. Bundan dolayı Türklerin ve diğer bazı ülke vatandaşlarının kanınızı alamıyoruz’ diyerek karşılık verdikleri belitrildi.