Ulusal Gıda Güvenliği tarafından yapılan bildiri de, böcek ilacı içinde olan yumurtalar veya bu yumurtaları içermiş olan ürünlerin ülkede de görüldüğü belirtildi.

Bahsi geçen ürünlerin Almanya'dan Macaristan'a satıldığı ifade edilen açıklamada, Tarım Bakanlığının 4 Ağustos'tan itibaren ülkeye girmiş olan yumurta ya da yumurta içeren tüm ürünlerin kontrol edeceğini, kontrollerin ay sonuna kadar süreceğini duyurdu.

DAHA FAZLA ÜLKE ETKİLENDİ

Avrupa Birliği, böcek ilacı olan yumurta veya bu yumurtaları içeren ürünleri 15 üye ülkenin yanında İsviçre ve Hong Kong'un da aldığını duyurmuştu. Önce Almanya, Belçika ve Hollanda'da ortaya çıkan daha sonra diğer üye devletlere sıçrayan skandalın, sanılanın aksine daha fazla ülkeyi etkilediği ortaya çıkmıştı.

Avrupa Birliği Komisyonunun Tarım ve Ticaret Sözcüsü Daniel Rosario, Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda'da "fipronil" kullanılmı olan çiftliklerin faaliyetlerinin önlendiğini kaydetmişti.

Dünya Sağlık Örgütünün, "orta düzeyde zararlı madde" olarak nitelendirdiği fipronilin, çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklere, ciğerlere ve tiroit bezine zarar verebileceği belirtiliyor.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri ortaya çıkan skandaldan dolayı Avrupa'dan yumurta ithalini durdurmuştu.