Aynel Arab Olaylarıyla İlgili Sırrı Süreyya Önder ve Birçok İsme Gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014 yılında gerçekleştirilen Aynel Arab olaylarıyla alakalı Ankara odaklı yedi şehirde başlatılan PKK/KCK operasyonunda 82 zanlı ile ilgili yakalama verildiğini bildirdi.

Aynel Arab Olaylarıyla İlgili Sırrı Süreyya Önder ve Birçok İsme Gözaltı

Eski Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, eski HDP milletvekilleri Altan Tan, Emine Ayna, Beyza Üstün, Nazmi Gör, HDP'li Gülfer Akkaya, Can Memiş, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, HDK-HDP Kadın Meclisi üyesi Dilek Yağlı, Ayla Akat Aka, Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve Dönem Sözcüsü Perihan Koca, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP'li Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi (RTÜK) Ali Ürküt yakalandı. Gözaltı müddetinin dört gün olacağı belirtildi. İstanbul'da da yakalananlar sağlık kontrollerinin ardından emniyete götürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'6- 7- 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülkemiz genelinde 'Kobani' olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde; PKK/KCK terör örgütü sözde örgüt yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında 'Fırat Haber Ajansı ve Gençlik Yapılanması, Kadın Yapılanması v.b' üzerinden halkı sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda yaptıkları çağrılar üzerine; Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde, özellikle 6 Ekim 2014 tarihinden başlayarak 7- 8- 9 Ekim 2014 tarihlerinde yollara barikatlar kurmak sureti ile yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli havai fişek, taş ve sopa kullanmak suretiyle kamu binalarına, kamu araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvvetinin olaylarda yaralandığı, bazı illerimizde vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği olaylar meydana gelmiştir.

Terör olayları kapsamında 7 Ekim 2014 gününden başlayarak 8- 9 Ekim 2014 tarihlerinde terör eylemleri sonucu 37 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Terör eylemlerine dayalı cinayetler 7 Ekim 2014 tarihinde işlenmeye başlanmasına karşın bu yöndeki çağrıların kararlı şekilde 8 Ekim 2014 tarihinde de devam ettiği görülmüştür. Meydana gelen olaylarda; nitelikli adam öldürme 37, adam öldürmeye teşebbüs 29, mala zarar verme 3 bin 777, alıkoyma 25, hırsızlık 395, yağma 15, iş yeri ve konut dokunulmazlıklarını ihlal 308, Türk bayrağını yakma 13, Atatürk'ü Koruma Kanununa Muhalefet 7 suçları işlenmiş, ayrıca 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşımız yaralanmıştır.'

82 KİŞİYE GÖZALTI

Açıklamada, 'Ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu olarak bulunmakta olup gelinen aşama itibariyle Ankara merkezli 7 ilde, 25 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir' denildi.

Kobani hadiseleriyle alakalı 2014 yılında gerçekleştirilen eylemlerle ilgili soruşturma çerçevesinde kendisi ile ilgili gözaltı kararı alınan Sırrı Süreyya Önder, Aksaray'da yakalanıp gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6, 7, 8 Ekim 2014'te, yurt genelinde 'Kobani' hadiseleri olarak bilinen terör niyetli eylemlerle alakalı yapılan soruşturma ile ilgili açıklama yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara merkezli operasyon kapsamında yedi şehirde 82 zanlı ile ilgili yakalama kararı aldı.

Kendileri için gözaltı kararı olan Alp Altınörs, Ali Ürküt, Altan Tan, Nazmi Gör, Ayla Akat Aka, Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Gülfer Kaya, Beyza Üstün, Ayhan Bilgen'in içlerinde olduğu 17 şahıs yakalandı.

Sırrı Süreyya Önder, Aksaray’da TEM görevlilerinin yaptığı operasyonla bulunduğu otel odasında yakalandı.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR