ABD’nin 2018 yılında terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG’ye 500 milyon dolarlık silah, teçhizat, araç, mühimmat ve ekipman temin edeceğini ortaya çıkmasından sonra Pentagon’un Suriye bütçesinin detaylarının görüşmeleri hala sürüyor. Uluslararası terörizmle mücadele uzmanı emekli albay ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Milli Güvenlik ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi Başkanı Erol Başaran Bural, 2017’ye göre 8 kat artan silah yardımının en önemli hususlardan birinin 100 milyon dolarlık üniforma ve kişisel teçhizat yardımı olduğunu ifade ediyor.

Bural, “ABD askeri mevzuatına göre standart kıyafet paketi içerisinde; üniforma, bot, parka, sırt çantası, yağmurluk ve iç çamaşırı gibi arazide personelin giyeceği birçok kıyafet yer alıyor. Kişisel teçhizatlar içerisinde ise arazide üzerinde yatılacak mat, uyku tulumu, kompozit başlık, balistik koruyucu yelek ve koruyucu gözlük gibi malzemeler yer alıyor” şeklinde konuştu.
Bural, örgüte verilen askeri eğitime vurgu yaparak, ‘ABD ile birlikte diğer batılı ülkelerin Özel Kuvvetleri’nce verilen eğitim ile hareket kabiliyeti yüksek, yerleşim birimlerinde savaşabilen, mayın ve el yapımı patlayıcı tehditlerine karşı koyabilen, zırhlı birliklere karşı anti tank silahlarını etkin kullanabilen, düşman gerisine sızarak lojistik ve komuta merkezlerini hedef alabilen birlikler yetiştiriliyor.’ dedi.