Polis ekipleri Habur Sınır Kapısı’nda düzenlediği operasyonda bir tırda yaptıkları aramada, tırın yakıt deposuna gizlenmiş 30 adet silah ve bin 90 paket kaçak sigara ele geçirildiğini duyurdu.

ÇOK SAYIDA KAÇAK SİGARA VE SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Habur Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü Ekiplerince yürütülen fiziki çalışmalar sonucunda, saat 07.15 sıralarında Habur Gümrük Sahası’na boş olarak giriş yapan Türk vatandaşı M.A. idaresindeki tır şüpheli görülerek polis arama yapılmasını ön gördü. Öncelikle silah-mühimmat-patlayıcı dedektör köpekleri ile detaylı olarak aranan tıra, dedektör köpeklerin aşırı havlaması üzerine araç X-Ray taramasına yönlendirildi.

Yapılan taramada, aracın yakıt deposunda şüpheli yoğunluk tespit eden ekipler, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından yakıt deposunu matkapla delerek açtı. Yapılan kontrol sonucunda, yakıt deposunda özel olarak oluşturulmuş zula tabir edilen bölgeye gizlenen toplam 30 adet silah ve bin 90 paket beyan harici sigara ele geçirildi.

Şüpheli tır sürücüsü Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildi ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayın bağlantılarının ortaya çıkarılması için başlatılan soruşturma devam ediyor.