Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, dün akşam yapılan sınır ötesi hava harekatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki Sincar ve Karacak'a düzenlenen operasyonun detayları neler? Operasyonun destansı detayı ne? Hava harekatı devam edecek mi? sorularının yanıtları haberimizde...

Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) dün akşam Irak'ta iki terör üssünü hava harekatı ile vurdu. Hava harekatını bu kadar dikkat çekici kılan ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün "Fırat'ın doğusuna birkaç güne harekat başlayabilir" sözlerinin hemen ardından başlamasıydı.

Ancak, bazı medya organlarında harekatın yapıldığı yerlerden olan Karacak Dağı daha önce Suriye'de vurulan Karaçok dağı ile karıştırıldı. Yanlış yorumlara sebep olabilecek bu ayrıntıyı Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar sosyal medyadan yayınladığı şu mesajla düzeltti:

''Dün TSK'nın hava akınıyla vurduğu KARACAK D. Suriye'deki KaraÇOK D. DEĞİLDİR. Karacak IRAK'ta, MAHMUR'un hemen kuzeyinde, TR'ye 170-180 km uzaktadır. TR bu akınla ilk defa MAHMUR'da etki üretmiş, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar derine inmiştir. Dağ, Musul-Kerkük arasındadır.''

''TARİHİ DETAY''

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Karacak (Karacuk) Dağı'nın Dede Korkut destanında da geçtiğini ifade ederek Türk tarihi açısından önemine vurgu yaptı.

İşte o paylaşım:Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.