21 Şubat 2019
  • Istanbul
  • Ankara -3°
  • Izmir
İmsak 06:19
Güneş 07:44
Öğle 13:23
İkindi 16:21
Akşam 18:51
Yatsı 20:11
BIST101.971
Dolar5,3219
Euro6,0499
Altın229,38

ŞİMDİ DE JAPONYA’DAKİ O UYGULAMAYI İSTİYORLAR...

Yine birilerinin ağzından salyaları akacak ama bizce de en kısa sürede hayata geçirilmeli...

ŞİMDİ DE JAPONYA’DAKİ O UYGULAMAYI İSTİYORLAR...

MÜSİAD Gençlik Kurulu, Japonya'da uygulamaya konan kadınlara özel vagon uygulamasının Türkiye'de de faaliyete geçmesi için belediyeye resmi başvuruda bulundu. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan MÜSİAD şu ifadelere yer verdi:

MÜSİAD Gençlik Kurulu, Türkiye’de 46, Yurtdışında 19 irtibat noktası ile, MÜSİAD tecrübesini “yüksek ahlak” ilkesi ile birleştirerek, toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü ile gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturma ilkesiyle yola çıkmıştır.

MÜSİAD Gençlik Kurulu bu ilkeler doğrultusunda birçok proje oluşturmakta ve hayata geçmesi için kurumlar arasında köprü vazifesi görmektedir.

MÜSİAD Gençlik Kurulu Hanım Üyeleri olarak talebimiz doğrultusunda, 2016-2017 hedefleri arasına, sosyal sorumluluk projesi kapsamında “toplu taşımada hanımlara özel VAGON” uygulaması dahil edilmiştir. Geçtiğimiz günlerde de İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından “metro ve tramvaylarda hanımlara özel VAGON” uygulamasına yönelik anket çalışması başlatılmıştır. Genç MÜSİAD olarak uzun zamandır dile getirmekte olduğumuz, üzerine çalışmalar başlattığımız bu proje için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin bu adım ile bizlere öncülük etmiş olmasını memnuniyetle karşılamaktayız.

Dünya üzerinde AlmanyaJaponya ve Singapur gibi ülkelerde örneklerine rastlanan “hanımlara özel vagon” uygulamasının dünyanın en büyük metropolleri arasında yer alan İstanbul’da da hayata geçmesi gerekmektedir.

İstanbul’da her gün yüz binlerce insana hizmet veren toplu taşıma araçlarının, normal kapasitesinin çok üzerinde yolcu taşıması sorunları da beraberinde getirmektedir. Hanımlar toplu taşıma araçlarını aşırı yoğun olduğu sabah işe gidiş, akşam işten dönüş saatlerinde rahatça kullanamamakta, kendilerine yer bulmakta zorlanmakta, gayr-ı ahlaki ve gayr-ı insani durumlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı MÜSİAD Gençlik Kurulu Hanım Üyeleri olarak sessiz kalmayarak “toplu taşımada hanımlara özel VAGON” uygulamasına destek vermekteyiz.

Toplu taşımada yaşanan sıkıntıların toplumun sadece belli bir kesimin sorunu olmadığı ortadadır. Sorun, kadın-erkek, genç-yaşlı ya da görüş ayrımı fark etmeksizin her kesimin dile getirdiği bir sorun haline gelmiştir. Bilinmelidir ki, söz konusu proje ile taşıma hizmetinin, hukuk devleti, demokrasi ve özgürlük ilkeleri doğrultusunda, insani değerlere daha uygun bir biçimde sunulmasını amaçlamaktadır.

Daha evvelde kamuoyunda yankı bulan ve fakat hizmete (ayrımcılık vs. gerekçeleri ile) geçirilemeyen pembe otobüs projelerine karşı yapılan eleştirilerin “pembe VAGON” projesi ile ortadan kaldırıldığına inanmaktayız. Zira bu projede toplu taşıma araçlarının tamamı yerine bir bölümünün hanımlara tahsis edilme durumu söz konusudur. Taşıma hizmetinin, karma ve fakat ayrı vagonlar halinde sunulması amaçlanmaktadır. Dolayısıyla pembe vagonu bulunmayan otobüslerde hanımların seyahat etmeleri onların aleyhine bir durum oluşturmayacaktır.

İslami ve insani hassasiyeti olan her kesimin şikayet ettiği konuların başında gelen toplu taşıma araçlarında oluşan problemlerin giderebilmesi için uygulamanın hayata geçmesi önem arz etmektedir.

Bu bildirge ile, İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından “metro ve tramvaylarda hanımlara özel VAGON” uygulamasını MÜSİAD Gençlik Kurulu hanım üyeleri olarak desteklediğimizi, en kısa sürede hayata geçmesini temenni ettiğimizi bildiririz.

Türkiye Gençliği ve kamuoyuna arz ederiz.

Saygılarımızla

MÜSİAD Gençlik Kurulu

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.