Kısa dönemde geçilmesi düşünülen eSIM teknolojisi mucizesi sayesinde GSM kullanıcılarının ikide bir sim kart yenilmesine gerek kalmayacak.

Değişen teknolojinin yansıdığı en büyük bölümlerden olan mobil platform olarak karşımıza çıkıyor. Donanım anlamında yaşanan değişimlerin ötesinde kablosuz internet nezdinde yaşanan değişimler kablolu bağlantıları arkada bırakmaya başladı. Özellikle mobil cihazların bırakılmaz bağlantılarından internet bağlantıları 4,5G ve kısa zamanda kullanıma sunulması beklenen 5G internet servisi mobil cihazların atar damarları arasında yerini alıyor.

Bu teknolojiyi müşterilerin sunan GSM operatörleri, her kullanıcaya özel sim kart tanımlayarak hizmetini sunması planlanıyor. fakat dünya üzerinde 950 civarında mobil operatör yer almaktadır ve her operatörün firmasına ait bir sim kartı bulunuyor. Kullanıcılar ise her numara taşıma ve operatör taşıma sırasında sim kartını değiştirmek zorunda kalıyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ise bu sorunu ortadan kaldıracak bir yanıt üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Şirketlerin eSIM isimli bu projesi tek tip sim kart olarak müşterilerin önüne çıkıyor. Hatta bu sim kart teknolojine mobil cihaz müşterılerin telefonu satın alırken sahip olacak.