Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Akmeşe köyü (Garisa) bölgesinde güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda, zırhlı araçların geçişi sırasında tuzaklanan ve çok etkili olan Amerikan yapımı 2 adet Bangalore Torpedo adı verilen patlayıcı düzeneği ele geçirildi.


ABD'NİN BANGALORE TORPİDOLARI KULLANDIĞI ANLAR


Fotoğraflarda ABD askerlerinin tatbikat sırasında Bangalore torpido kullandığı görülüyor.

VALİ TANITTI


Siirt Valisi Ali Fuat Atik, ele geçirilen silah, mühimmat ve yaşam malzemelerini, düzenlediği basın toplantısı ile basına tanıttı.

Eruh ilçesi kırsalında ele geçirilen silah, mühimmat ve malzemeler, İl Jandarma Komutanlığı'nda basın mensuplarına tanıtıldı. Vali Ali Fuat Atik, burada yaptığı konuşmada silah ve mühimmat hakkında bilgi verdi.


3 TERÖRİST ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ


Vali Atik, şu bilgileri verdi: "9 Eylül 2017 tarihinde merkez ilçemize bağlı Kemerli köyümüzün eski muhtarını katleden terörist gruptan 3 bölücü terör örgütü mensubunu, arazide 7 gün 24 saat faaliyet yürüten kahraman komando timlerimiz ve güvenlik koruyucularımız, 16 Kasım 2017 tarihinde etkisiz hale getirmişti. Her zaman devletinin yanında olan, Siirt halkının büyük desteği, istihbarat birimlerimizin titiz ve fedakarca çalışmaları neticesinde, bölgemizde barınma arayışı içerisinde olan bölücü terör örgütü mensuplarının peşini bırakmayarak, ilimiz Eruh ve Pervari ilçe sınırları arasında bulunan Akmaşe bölgesinde, 30 Kasım tarihinden itibaren çok kapsamlı bir operasyon icra edilmiştir.


18 SIĞINAK VE BARINAK İMHA EDİLDİ


Operasyona, jandarma özel hareket timimizle birlikte güvenlik koruyucularımız ve 3'ncü Komando Tugayımız'ın seçkin birlikleri katılmıştır. Hazırlık safhasıyla birlikte yaklaşık bir hafta süren operasyonda; bölücü terör örgütünün bölgemizde kış üslenmesine yönelik çabaları boşa çıkaracak şekilde toplam 18 sığınak ve barınak tespit edilerek tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir. Ele geçirilen ve önemli bir kısmı Cumhuriyet Savcımız'ın talimatı ile taşınamayacağından dolayı bulunduğu yerde imha edilen malzemelerin dışında kalan tüm silah, mühimmat ve diğer malzemeleri huzurlarınızda sergilemiş bulunuyoruz.
Terör örgütüyle, Siirt genelinde son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar amansız mücadelemiz, devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla devam edilecektir. Huzurlarınızda kararlı ve üstün bir performansla her türlü arazi ve iklim koşullarında, halkımızın huzur ve güvenliği için kahramanca görev yapan tüm güvenlik gücü mensuplarımızı tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Ele geçirilen silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı düzenekleriyle, bölücü terör örgütünün hain emelleri ve planları bir kez daha boşa çıkarılmıştır."