Topbaş İstanbul’da beklenen ciddi yağışla alakalı olarak vatandaşları dikkatli olmalarını ve yetkililerin ikazlarına karşı da hassas olmalarını istedi.

Topbaş şunları söyledi:

İstanbul yağış ortamına girdi. Sabah erken saatlerden itibaren Sarıyer, Beykoz ve Şile'de yoğun bir yağış görüldü. Meteorolojik ikazlara göre bu gece, sabah yağış olabilir. Gezegenimiz mevsim dengesinin dışına çıktı. Biz çevreyi kirletirsek, çevreye saygı göstermezsek gezegen yaşanmaz hale gelir. Vatandaşlarımızın meteorolojik gelişmelere dikkat etmesi, ikazlara hassasiyet göstermesi, mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını kullanması öneriliyor. ’Nem oranı birden soğuyarak buza dönüşüp dolu olabilir’ deniyor. Bunları birlikte yaşamalıyız. Yalnızca idarecilerin önlem alması yetmiyor. Her birey bu hassasiyeti gösterirse sıkıntısız bir dönemi geride bırakırız.

SU BİRİKME HARİTALARI OLUŞTURULUYOR

Yağışlardan sonra nerede, neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi adına ’İstanbul’da su birikme haritaları’ yapılması yönünde talimat verdiğini söyleyen Topbaş, “İstanbul’un ana arterleri ve meydanları başta olmak üzere su birikme haritaları çıkartın dedim. Kameralarla belirleyin. Yağışta sular nerelerde birikiyor, önlemleri alalım, ona göre çalışalım. Haritalar çıkartılacak, nerede su birikiyor, nerede yoğunluk oluşuyor” diye konuştu.

SİGORTA ŞİRKETLERİNDEN UYARI

İstanbul’da yarın sabah itibariyle beklenen kuvvetli yağış ve dolu tehlikesine karşı bu defa meterolojiden değil sigorta şirketlerinden ikaz geldi. Bir önceki dolu da 150 bin aracın hasar gördüğü İstanbul’da müşterilerine SMS ve mail yoluyla ulaşan şirketler, “Olası su baskını, sel ve dolu tehlikesine karşı gerekli önlemleri alınız. Aracınızı mümkünse kapalı otoparka bırakınız” mesajı attı.

Yaklaşık 1 ay evvel İstanbul’da etkili olan dolu yağışı 150 binden fazla araca zarar vermiş ve 200 milyon liraya yakın maddi hasara neden olmuştu. Yarın sabah itibariyle İstanbul’u etkisi altına alması beklenen dolu yağışı için bu kez İstanbul’da yaşayanlara çok farklı bir yerden ikaz geldi.
Sigorta şirketleri müşterilerine SMS yoluyla ulaşarak “Değerli müşterimiz, İstanbul’da yarın sabah itibariyle kuvvetli yağış beklenmektedir. Olası su baskını, sel ve dolu tehlikesine karşı gerekli tedbirleri alabilmeniz için bilginize sunarız” denildi.