Sigarada Tek Tip Paket Uygulamasına Yarın Geçiliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aktarılan bilgiye göre, yarından itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek.

Sigarada Tek Tip Paket Uygulamasına Yarın Geçiliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aktarılan bilgiye göre, yarından itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek.

5 Ocak 2020'den itibaren ise sadece yeni standart paketlerin satışı gerçekleşecek ve piyasada eski tip paket yer almayacak. 5 Ocak'a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı sürecek.

Yarından itibaren uygulamaya konulacak olan düz ve standart paket sistemiyle paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı yönünün etkisini yitirmesi, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Düzenlemeyle tütün mamulleri paketlerin rengi, 'Pantone 448 C Mat' bitişli tek renk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu stabil hael getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri paketin herhangi bir yerinde söz konusu olmayacak.

Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı, resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer alan "ALO 171 Sigara Bırakma Hattı" mesajı olacak.

Düzenlemeyle tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri, siyah zemine beyaz renkte yazılacak.

Yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50'sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde, "Sigara içmek öldürür - hemen bırakın" genel uyarısı ile "Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir" bilgi mesajı bulunacak.

Halihazırda mevcut sigara paketlerinin yan yüzeyinin birinde yüzde 10'unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan "18 yaşını doldurmayanlara satılamaz" şeklindeki uyarı, "18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir" şeklinde değiştirildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.


Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri