Dün yaşanan şiddetli rüzgar ve yağış Marmara bölgesinde birçok yerde etkili oldu. İstanbul’da beklenen yağmur ve fırtına şehirde birçok olumsuzluklara neden oldu. Hava durumundan dolayı seferler iptal edildi, vatandaşlar yollarda kaldı. Meteoroloji bu durumun olacağını önceden haber vermişti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Marmara Denizi'nde fırtına görüleceğini belirtilmişti. Öğle saatlerinden sonra oluşacak güçlü rüzgarın şiddetini, akşam saatleri civarında fırtına düzeyine çıkarması bekleniyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da etkili olmaya başlayan yağış ve fırtınaya dair açıklamasında yağışın aralıklarla süreceğini kaydetti.

Deniz üzerinde etkili olan bulutun İstanbul'a doğru gelmeye sürdürdüğünü anlatan Şen, "Gelen bulut, pilotların 'Charlie Brown' (CB) olarak nitelendirdiği tehlikeli bir bulut türü. İstanbul'da yağış bırakan bulut ise yaklaşık 15 kilometre kalınlığında ve yaklaşık 6 kilometre genişliğinde bir bulut. Bulut kütlesinin kendi içinde çok kuvvetli hareketleri mevcut. O yüzden pilotlar bu tür bulutu görünce bu bulutlara yaklaşmaz. Çünkü bulut kütlesinin kendi içindeki hareketler küçük uçakların kanatlarını kırabiliyor." diye konuştu.