İdlib'de gerginliği azaltma operasyonları kapsamında Türk Askeri Afrin sınırına ulaştı. TSK'dan İdlib'de konuşlanış Türk askeri ile alakalı açıklama yapıldı. Yapılan açıklama da Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de İdlib kent merkezinin kuzey doğusundaki Afrin sınırında bulunan Simon Kalesi’ne ulaştığı belirtildi. 

KONTROL ALTINA ALMIŞ OLDU

Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinde gözlem noktaları oluşturmaya devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK), İdlib kent merkezinin kuzey doğusunda Afrin sınırındaki Simon Kalesi’ne de yerleşti. TSK, böylece İdlib ile PYD/YPG kontrolündeki Afrin arasındaki hattın tamamını güneyinden kontrol altına almış oldu.

İDLİB'E YIĞINAK YAPILDI! ''BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ''

Gözlem noktalarının oluşturulması öte yandan da Afrin operasyonu hazırlıklarının sürmesi çerçevesinde İdlib'e de yığınak yapıldığı ve askeri sevkiyatın devam ettiği öğrenildi. Daha önce Salve Köyü’ne konuşlanan TSK, Daret İzza bölgesine de yerleşti. 80 askerin Halep’in batı kırsalındaki Simon Kalesi’nde karakol noktası oluşturduğu belirtildi. Simon Kalesi’nin birkaç kilometre ötesinde PYD/ YPG’li teröristler nöbet tutuyor.

EMİR BEKLENİYOR

Öte yandan TSK, Afrin’in batısında Hatay ve kuzeyinde Kilis hudut hattındaki yığınak çalışmasını da tamamladı. Zten Afrin'in bu bölgeleri Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde kontrol altına alınmıştı.  Afrin’in tam anlamıyla ablukaya alınmasının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği operasyonun başlatılması için “emir” verilmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de hudut hattındaki birlikleri önceki gün ziyaret ederek son hazırlıklar hakkında bilgi aldı.