2017 Temmuz ayına ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemelerinin zamanı 5 Eylül Salı günü bitimine kadar uzatıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, SGK'nın Temmuz 2017’ye yönelik prim ödemeleri için son gün olarak 31 Ağustos’un olduğunu ancak bu tarihin Kurban Bayramı arifesi olduğu belirtildi.

Bayram öncesinde yarım günlük mesai zamanının da tatilde olduğunu ifade ederek, SGK idaresinin söz konusu durumu değerlendirerek olabilecek mağduriyet sorunlarının önüne geçmek amacı ile bu süreyi uzatma kararı aldı.

Yapılan açıklamada, ‘Son ödeme günü 31 Ağustos 2017 olan prim ve diğer tüm SGK alacaklarının (6111, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar doğrultusunda yapılandırılan borçlara yönelik taksit ödemeleri de dahil olarak) ödeme zamanı 5 Eylül günü bitimine kadar uzatılarak, bu zamana kadar gerçekleştirilen ödemeler yasal zamanı içerisinde gerçekleştirilmiş sayılacaktır.’ ifadesi yer aldı.

SGK SAHTE SİGORTA İZİNDE

Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışmadığı halde bir iş yerinde kendini sigortalı gösterilen vatandaşlar ile bu iş yeri için kurulmuş paravan şirketlerin izini sürüyor. 2016’dan bu yana 300 bine yakın sahte sigortalı vatandaş yakalandı. Yakalanan vatandaşların tüm hakları ellerinden alındı ve bağlanan emeklilik aylıkları, sağlık yardımları yasal faiziyle birlikte geri alındı