Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Senegal'in Doha Büyükelçisinin Senegal’a geri çağrıldığı dünya kamuoyuna duyurdu.

Birçok körfez ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkilerine son vermesinin ardından

Körfez bölgesindeki gelişmelerin yakından takip edildiğine işaret edilen açıklamada, Senegal'in, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, pazartesi günü Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinİ terk etmeleri belirtilmişti.

KATAR'DAN YAPILAN AÇIKLAMA ‘’DİPLOMATİK YOLLARLA ANLAŞABİLİRİZ’’

Katar'dan yapılan yazılı açıklamada diplomatik sorunlar ve kriz yaşanan ülkelerle konuşarak uzlaşabilineceği mesaji verildi.Katar diplomatik sorunların uzlaşarak çözülebileceğinden yana tavır sergiledi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ARABULUCULUĞA HAZIR OLDUĞUNU DUYURDU

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "İhtiyaç olursasa Genel Sekreter her daim arabuluculuğa hazır." ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.