Ege Üniversitesi'nde (EÜ) Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun şehit edilmesiyle sona eren öğrenci kavgasıyla alakalı 1'i tutuklu 32 sanığın yargılandığı davaya bugün devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada, tutuklu sanık Nurullah S, taraf avukatları ve Çakıroğlu'nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu katıldı.

SEGBİS'le kaydedilen duruşmada gazeteciler ve izleyiciler salona alınmadı.

İddia makamı, Nurullah S'nin "kasten öldürme" suçundan müebbet, "silahlı terör örgütü üyesi kurmak ile örgüt adına suç işlemek" suçlarından 69 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırması ve tutukluluk sürecinin devam edilmesi için görüş bildirdi.

Tutuksuz yargılanan İsmail B. ve Sezgin Y. için, "kasten yaralama ve sonucu nedeniyle ağırlaştırılmış yaralama" suçlarından 12 yıla kadar hapis cezası isteyen iddia makamı, 32 sanığın ise "Birden fazla kişiyi yaralama ve yaralamaya teşebbüs" suçlamalarından serbest bırakılmasına karar verilmesini istedi.

Terör örgütü PKK'nın İstanbul Anadolu Yakası sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklu olan ve bu davada tutuksuz yargılanan Cihat B. tanık ifadeleri, olay zamanında Nurullah S'nin yanında yer alması, Çakıroğlu'nun ölümünde "İştirak ve yardım" eden konumunda olup olmadığının incelenmesi bakımından hakkında suç duyurusunda bulunulması istenildi.

İddia makamı, EÜ'de terör örgütünün propaganda etkinliklerinde kast, kusur ya da boşlaması bulunanlar için Cumhuriyet Başsavcılığı ve üniversite yönetimine duyuruda bulunulması, bunun dışında sanıklar Nurullah S, Cihat B, Sezgin Y, Mevlan D, Botan T, Cenk Barış K, Ceren D, Ersen Y, Hakan A, Selahattin S, Tarık P, Yunus T, Beyza C, Mahsum Ç. ve Abdullah Y. için üniversite kampüsünde PKK/KCK teşkilatlanmasındaki rolleri ve eylemleri sebebiyle örgüt üyeliği ile örgüt propagandası suçlamalarından suç duyurusunda bulunulması yönünde görüşte bulundu.

Tutuklu sanık Nurullah S'nin tahliye isteyinin reddedilmesine karar veren mahkeme heyeti, sanık avukatlarının mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için duruşmayı 11 Temmuz'a erteledi.