'Hayırsvever' İş Adamının Mal Varlığına El Kondu

Sosyal medyada “hayırsever iş adamı” olarak anılmak için büyük kampanyalar yapan SBK holdingin patronu Sezgin Baran Korkmasın tüm mal varlığına “vergi kaçırmak ve uluslararası finans suçları” gerekçesi ile el kondu.

Kendi anlatımına göre kısa bir süre öncesine kadar İstanbul’da ayakkabı boyacılığı yapan ve çok az bir zamanda sonra Türkiye’nin en zengin iş adamları arasına giren Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği tüm mallarına el koyma kararıyla gözler yine bu ismin üzerine çevrildi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ve SBK Holdingin tüm mal varlığına mahkeme kararıyla el konulması üzerine haber365.com.tr muhabirlerinin yaptığı araştırmalarda çok ilginç bilgilere ulaşıldı.

Sokakta ayakkabı boyacılığından bir anda en zengin iş adamları arasına yükselen Sezgin Baran Korkmaz’ın bir anda Amerika’da bulunan ünlü Mueller Fonlarının Türkiye’deki sermaye temsilcisi olması o dönemde bir çok kişinin dikkatini çekti.

Türkiye ile ABD arasında büyük bir krize sebep olan ve CIA hesabına çalıştığı iddia edilen Rahip Brunson, cezaevinden çıkarken Sezgin Baran Korkmaz’ın satın aldığı Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne ait özel bir cipe binerek adliyenin kapısından uzaklaşması da dikkatlerden kaçmamıştı.

Amerika’da vergi kaçırma, hayali ihracat ve dolandırıcılık başta olmak üzere birçok mali suçun işlendiği bir dosyada adı geçen Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki mal varlıklarına da Utah Eyalet Mahkemesinin talebi sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konuldu.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Sezgin Baran Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında kara para aklama suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında 30 Eylül’de şirketlerinin tüm mal varlıklarına el konulması için 10 Sulh Hakimliğine talepte bulunduğu ortaya çıktı.

Savcılığın bu talebi üzerine 10. Sulh hakimliği Sezgin Baran Korkmaz ve 13 kişinin tüm şirketlerinin mal varlığına el konulması yönünde karar verdi.

Haklarında kara para aklama suçundan dolayı mal varlıklarına el konulması kararı verilen isimler şöyle: Sezgin Baran Korkmaz Jacop Ortell Kingston, İsaiah Kingston, Rachel Kingston, Sally Kingston, Lev Dermen, Doğa Dodan, Kamil Feridun Özkahraman, Alptekin Yılmaz, Mehmet Demir, Yakup Levent Korkut, Zeynel Eren, İzzet Bozkurt.

Karda şüphelilerin Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Heksagon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ünosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Biofarm İlaç Sanayi, Umut İlaç şirketlerinin mal varlığına el konuldu.

ABD’de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ın (SBK) Türkiye'deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 134 milyon dolarının Türkiye'ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

Verilen karara göre 2014-2018 yılları arasında ABD’den Türkiye’ye gönderilen kara paralarlara ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine Kingston kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye'ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK'ya yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen’in SBK'nın Türkiye'deki finansörü olduğunu dair iddialar bulunuyor.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de bazı yeraltı suç çeteleri ile de hem organik hem de mali ilişkiler içerisinde olduğu da yapılan iddialar arasında bulunuyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR