HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Evrensel gazetesi'ne röportaj verdi.

Demirtaş, CHP’nin Çanakkale’de gerçekleştireceği sözde adalet kurultayına tüm demokrasi kuvvetlerinin katılması gerektiğini, AK Parti’nin demokrasi kuvvetlerini bölme girişiminin boşa çıkarılması gerektiğini belirtti.

SIRRI DA AÇIKLAŞMIŞTI

HDP Ankara Milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder, 2019 senesinde yapılacak olan seçimler ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRIDA BULUNDU

Eli kanlı bölücü zihniyete sahip terör örgütü PKK' nın himayesi altındaki medya kuruluşuna konuşan HDP' li vekil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' na net bir çağrıda bulundu.

"ERDOĞAN'A KARŞI YAN YANA OLALIM" İSTEMİNDE BULUNDU

Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' a karşı başarı bir başarı elde edemeyen ve Reis-i Cumhur Erdoğan' ın başarısını hazmedemeyen Sırrı Süreyya Önder, başarı kazanmanın yolunun CHP ile birliktelikten geçtiğini, "ittifak şart" diyerek açıkladı.

BİRLİKTELİK ŞART

HDP' li Sırrı Süreyya Önder, "Bu durumun koşullarını daha önce anlattım; fakat hali hazırdaki durumda Türkiye’ de gerçek bir kırılma var, bu kırılma ve yeni başkanlık sistemi mantığı bu kırılmada yüzde 50’nin üzerinde oy alabilecek, yani 1+1’ in 3 edeceği yeni bir ittifakı gerektiriyor. HDP, CHP ve daha birçok paydaşın içinde olacağı bir birliktelik şart." şeklinde konuştu.

Türkiye' nin gelişmesinde engel teşkil edecek odaklar ile iş birliği yapmaya çalışan Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Türk ekonomisi ile alakalı bazı ifadelerde bulunmuştu. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Focus dergisine yaptığı açıklamalar hakkında, ‘Sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediği ifadeler Türk ekonomisine ve Türk turizmine vurulan en büyük darbelerden biridir. Ekonomiye bomba atmıştır, büyük bir dinamit koymuştur.’ dedi.