ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Washington'da Ulusal Basın Kulübünün öğle yemeğinde PYD/PKK'ya gönderilen silahlar ve bu konuda Ankara'nın yaklaşımına karşın açıklamalar yaptı.

 

Dunford, "ABD, Türkiye’nin terör örgütü olarak açıkladığı Kürt milislere binlerce hafif ve ağır silah gönderiyor. Bu silahların DEAŞ ile mücadelenin ardından 65 senelik NATO işbirlikçinize çevrilmeyeceğinden nasıl emin olabiliyorsunuz?" yönündeki bir soruya, ABD’nin Türkiye ile stratejik bağlantılarına devam etmeye yoğunlaşmış olduğunu söyledi.

 

"Yaptıklarımızı rutin bir şekilde rapor ediyoruz"

Son 1 yıl içinde Türkiye’ye dokuz defa geldiğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile son 12 ay  içinde 15 kezden fazla görüştüğünü belirten Dunford sözlerine şu şekilde devam etti:

 

"Biz onlara (DEAŞ’a karşı) yaptığımız operasyonun kritik unsurlarından birinin, görevimizi Türkiye ile bağlarımızı zedelemeden tamamlamak olduğunu bildirdik. Yani Türklerle bir araya geldik ve endişelerini gidermek adına çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda hassasız. Gerçekleştirdiklerimizi onlara tam anlamıyla düzenli bir biçimde rapor ediyoruz. Gönderdiğimiz silah modelleri ile alakalı gayet açığız ve Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) gönderdiğimiz silahların yalnızca Rakka operasyonu adına gönderildiğini ve Türkiye’ye geçmeyeceğini kontrol etmek üzere mekanizmalar kurduk. Yani bu konu bizim için oldukça kritik ve stratejik bir konu. Bunun bilincindeyiz."

 

PYD/PKK’ya gönderilen silahlar hususunda Bakan Mattis ve Bakan Işık arasında toplantıların söz konusu olduğunu belirten Dunford, kendisinin de Orgeneral Hulusi Akar ile düzenli bir biçimde görüştüğünü aktardı.

 

Önümüzdeki hafta görüşecekler

Dunford, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in gelecek hafta Avrupa’da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile bir araya geleceğini ifade ederek, "Mattis, konu üzerinden yeniden geçecek. Geçtiğimiz perşembe günü de Türk mevkidaşına düzenli bilgi vermek için kapsamlı bir mektup yazdı.” dedi.

 

Dunford bunun dışında, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığının Ankara’daki temsilcilerinin de Türkiye’nin endişelerini ortadan kaldırmak amacıyla mevkidaşları ile çok sıkı bir iletişim içinde olduğunu belirtti.