Şart Koşan Putin'e, Erdoğan'dan Flaş Cevap: Daha Ne Bekliyorsun?

Erdoğan, "İlişkileri düzeltmek istiyoruz ancak ilk adım Türkiye'den gelmeli" diyen Putin'e "Nasıl bir ilk adım bekleniyor, anlamakta zorlanıyorum" sözleriyle yanıt verdi.

Şart Koşan Putin'e, Erdoğan'dan Flaş Cevap: Daha Ne Bekliyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Afrika ziyareti öncesi Adnan Menderes Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

PUTİN'İN AÇIKLAMALARI HATIRLATILDI

Uganda ziyareti öncesi havalanında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya lideri Putin'e yönelik sözleri dikkat çekti. Bir gazetecinin Türkiye ve Rusya'nın uçak düşürme krizi sonrası Putin'in yaptığı "İlişkileri düzeltmek istiyoruz ancak ilk adım Türkiye'den gelmeli" açıklamalarını hatırlatması üzerine "Nasıl bir ilk adım bekleniyor, anlamakta zorlanıyorum" dedi. Erdoğan ayrıca 'Bir pilotun yapmış olduğu hata sebebi ile Türkiye'den gözden çıkarması düşündürücüdür.' dedi.

"ACABA NASIL BİR İLK ADIM BEKLİYOR"

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor onu anlamakta zorlanıyorum. Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de biz değiliz.

Kaldı ki Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür.

Biz burada Rusya ile münasebetleri yeniden geliştirmenin yeniden farklı bir konuma taşımanın gayreti içinde olmalıyız diye düşünüyorum. Umarım bu sıkıntı bir an önce aşılır ve Türkiye ile Rusya son 10 yılda atılan adımları atmaya devam eder."

PUTİN NE DEMİŞTİ?

Rusya lideri Vladimir Putin, ilişkileri düzeltmek istediklerine ancak ilk adımın Türkiye'den gelmesi gerektiğine yönelik bir açıklama yapmıştı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Uganda ziyareti bugüne kadar Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye'den gerçekleşen ilk ziyaret. Ayrıca Uganda'da şahsıma verilecek olan fahri doktorayı kabul edeceğim. Uganda ziyaretimizden sonra heyetimizile beraber Kenya'ya geçeceğiz. Kenya bölgesel ilişkileri bakımından Doğu Afrika'nın en kilit ülkelerinden birisi. Kenya'da ayrıca ziyaretimiz vesilesi ile TİKA tarafından hibe edilen ambulansın teslimatını yapacağız. Ülkede düzenlenecek görüşmelerde, iş adamlarımız karşılıklı görüşmeler yapacaklar. Gitmediğimiz yer bizim değildir. 2023 için keşfedilmemiş bir yer bırakmamalıyız. Yeni işbirliği projeleri bulup hayata geçirmeliyiz.

"BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA YARDIM EDİYORUZ"

Şu an Türkiye'nin halihazırda Afrika'da 39 tane büyükelçiliği bulunuyor. İlk başbakan olduğumda bu sayı 12'ydi. 17 yıl önce kıtada çok kısıtlı bir varlığı olan ülkemiz, bugün Afrika'nın her ülkesinde çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Uzun vadede hizmet verecek kalıcı eserler bırakmaya çalışıyoruz. Ayrıca sömüren-sömürülen kalıplar dışında, karşılıklı saygıyı esas alan bir iş modelinin de olabileceğinin mümkün olacağını gösterilmiştir. Kıtanıın stratejik ortağı, kader ortağı olarak inşallah bu ülkelerle ilişkilerimiz sürdüreceğiz. Bu bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yardım ediyoruz.

"MÜLTECİ SORUNUNU FAKİR ÜLKELER ÇEKİYOR"

Geçen hafta düzenlediğimiz Dünya İnsani Zirvesi'nde yine gördük ki mülteci sorununu, fakir ülkeler çekmektedir. Zengin ülkeler ise bu sorunu sınırlarının dışında tutmak için gayret gösteriyor. Yaz aylarıyla birlikte botlarla batan yüzlerce umut yolcusunun haberlerini yine alıyoruz. Türkiye de Uganda ve Kenya gibi ülkelere destek olmaya devam edecektir. Bu iki ülkenin ziyaretinden sonra Somali'yi de ziyaret etmeyi planlıyoruz.

"BİZİM ERMENİ SOYKIRIMI GİBİ BİR PROBLEMİMİZ YOK"

Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz yok biz bu konuda rahatız. Bize bu şekilde yaklaşım gösterenler, Almanya - Türkiye ilişkisini zedeler. Eğer bir karar çıkar ve bunun içinde ne varsa bunun değerlendirmesini beraber yaparız.

"BEN SİYASİ PARTİ BAŞKANI DEĞİLİM, SEÇİLEN BİR CUMHURBAŞKANIYIM"

Ben şu an da bir siyasi partinin başkanı değilim. Halkın oyunu alarak seçilen bir cumhurbaşkanıyım. Yargının da yürütmenin de yasamanın da cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşımın içine giren muhalefet, hala siyaseti öğrenememiş. Bunlar ben birine selam versem, niye buna selam verdiler diye soracaklar. Biz yargının başkanları ile bu tür seyahatlari rahatlıkla yaparız. Bunun hiçbir yanlış yönü de yoktur. Ama buna alışacak bunlar. Daha çok kere devlet-millet kaynaşmasını görecekler. Güzel de bir Rize ziyareti oldu. Bundan önce Balıkesir'e de yargıtay başkanının davetiyle gittik.

"İSRAİL İLE GELİŞMELER OLUMLU GİBİ GÖRÜNÜYOR"

Temennimiz odur ki bizim söylediğimiz özür , tazminattı ve bunlar tramam gibi görünüyor. Üçüncüsü ambargoydu. Bugün Filistin'de ciddi bir enerji sıkıntısı var ve bunun giderilmesi için ciddi tekliflerde bulunduk. Gelişmeler olumlu gibi görünüyor. Orada okul ve hastane yapılmasına müsade edilirse herşeyi yapmaya hazırız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri