Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık 2013 tarihinde yapmak istediği yargı darbesi girişimi ABD'de devam ediyor. Dün Rıza Sarraf'ın davanın gidişhatını değiştirecek ses kayıtları bulundu. Sarraf'ın ABD'de tutuklu olduğu 15 Eylül 2016 yılında telefonda görüşme yaptığı dayısı Ahad Khabbaz Tamimi'ye "Eğer ABD'de hapsedilmişsen, çıkmak için ya yalan söyleyeceksin ya da kurtulabilmek için işlemediğin suçları kabul edeceksin" dediği mahkeme tutanaklarına arasında girdi. ABD'deki kumpas davasında tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları, söz konusu ses kaydını New York Güney Bölge Hakimi Richard Berman'a mektupla iletti.

Reuters haber ajansı da Atilla'nın avukatları tarafından yazılan bu mektubun ayrıntılarını paylaştı. Mektupta Sarraf ile Ahad Khabbaz Tamimi'nin 15 Eylül 2016 yılında yaptığı telefon görüşmesine yer verildi. Bu telefon görüşmesinde, Sarraf'ın ihtiyaç durumunda hapisten çıkmak ya da daha az ceza almak için yalan söyleme konusunu Tamimi ile anlaştığı ifade edildi.

Mektupta, "Sarraf, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" denildi. Duruşmayı yakından takip eden The Daily Beast muhabiri Katie Zavadski, hakime iletilen bu kayıtların, bir süre sonra ABD Mahkemeleri Elektronik Belge Erişim Sistemi'nden (PACER) kaldırıldığını belirtti. İşadamı Sarraf 22 Mart 2016 yılında, son 3 yılda 7 defa ABD'ye giden ve hakkında herhangi bir işlem yapılmayan Atilla da 29 Mart 2017'de ABD'de tutuklandı. 8 Eylül 2017 yılında ise eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.