Sarıyer Belediyesi İşçileri Haklarını Alamadıkları İçin İsyan Etti

Sarıyer Belediyesi işçileri haklarını alamadıklarını ifade ederek bir bildiri yayınladı. Belediye'ye isyan eden işçiler haklarını aramak için harekete geçti.

Sarıyer Belediyesi'nde görev alan işçiler eylem başlattı. Haklarını alamadıklarını ve almak istediklerini belirten işçiler şöyle bir bildiri yayınladı:

'Sarıyer Belediyesi İşçileri Olarak Hakkımızı İstiyoruz, Sorularımıza Cevap Bekliyoruz!

Sarıyer Belediyesi’nde çalışan yaklaşık 1700 işçiyiz. Büyük bir kısmımız KHK ile belediye şirketine geçirildik. Bu süreçte 4+4 zammı dışında hiçbir haktan yararlanamadık. Günlük yemek ücretimiz 7.5 TL ve arkadaşlarımızın bazıları asgari ücret karşılığında çalışıyor.

Bizler de tüm işçiler gibi hakkımız olan sendikal örgütlenmeyi gerçekleştirdik. Gelin görün ki belediye bu hakkımızı kullanmamıza engel olmaya çalışıyor. İtiraz davası açtı ve kazanılan davayı temyize götürerek süreci uzatmanın derdinde.

Hakkımız olanı alamadığımız yetmiyormuş gibi bir de en doğal hakkımız olan örgütlenme hakkımızı kullanmaya çalıştığımız için tehdit ediliyoruz. Müdürlerin, çavuşların... tehditleri bir yana yemek, yol gibi en insani haklarımız için bile 3 yılı aşkın süredir oyalanıyoruz.

Bununla birlikte Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç’in kurban bayramı vesilesiyle yaptığı konuşma sosyal medyada yer alıyor ve açıkçası söylediklerini anlamlandıramadık, bu konuda kendisinden cevap bekliyoruz. Kendisine sormak istiyoruz, bazı kişilerin ortalığı karıştırdığını söylerken kimlerden bahsetmektedir, çakal olarak tarif ettiği kişiler hakkını arayan işçiler midir? Her zaman haklıdan yana olduğunu iddia eden, sosyal belediyecilikten dem vuran Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç işçilerin en doğal hakkı olan sendikal örgütlenme hakkından neden çekinmektedir, neden en insani sosyal yan haklarını vermekten imtina etmektedir? Madem öne çıkan arkadaşların süreci kullandığını iddia ediyorsunuz, neden işçilerin haklarını verip sorunu çözmüyorsunuz? Partinizin belirlediği en düşük ücret politikasını neden uygulamıyorsunuz?

Yoksa bizim için çözüm olan sizin için sorun mu?

Belediye çalışanı binlerce işçi olarak hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Sizden de bu konuya dair açıklama yapmanızı ve sorularımıza cevap vermenizi bekliyoruz.

Bu süreçte sendikamızın da yanımızda yer almasını ve aynı soruları Şükrü Genç’e yöneltilmesini talep ediyoruz.

Sarıyer Belediyesi İşçileri'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR