Kastamonu'da çalışma yapan bir firma, Taşköprü sarımsağını farklı işlemlerden geçirerek siyah renge dönüştürdükten sonra 150 liradan satışa sunuyor.

Firma, sarımsağı ısı ve neme maruz bırakarak fermente olmasını ve renginin siyaha dönüşmesini gerçekleştiriyor.Sarımsağı yumuşayarak mayhoş bir tat alan siyah sarımsak, firma tarafından Türkiye çapında pazarlara giriyor.

Taşköprü sarımsağının kilogramı, kalitesine göre 4 ila 12 lira arasında satılırken, siyah sarımsağın kilogramı 150 liradan satılıyor.
Firma sahibi Ahmet Cebeci, sarımsak hakkında yaptığı açıklamada, sarımsağın siyaha dönüştürülme sırasında herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığını, doğal olarak gerçekleştiğini belirtti.

Siyaha dönüşen sarımsakta koku sorununun ortadan kalktığına dikkat çeken Cebeci, "Sarımsağın kokusundan dolayı alıcı çoğunlukla isteksiz davranabiliyor. Siyah sarımsakta, yapılan işlem dolayısıyla kokukalmıyor. Ham sarımsakta bulunan insan sağlığı için yararlı etken maddeler, siyah sarımsakta daha da fazla." dedi.

TAZE SARIMSAĞA GÖRE DAHA FAYDALI

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Selen Akan da siyah sarımsağı normal sarımsaktan ayıran en önemli özelliğinin besin değeri ve insan sağlığı açısından önemi olduğunu açıkladı.