'Saldırı İhtimali Var, Herkesin Hazır Olması Gerekiyor!'

Başbakan Yıldırım, 33. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda siber saldırılara herkesin hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

'Saldırı İhtimali Var, Herkesin Hazır Olması Gerekiyor!'

15 TEMMUZ GECESİNİN GİZLİ KAHRAMANI MEDYADIR

15 Temmuz gecesi herşey hesap edilmişti de, hesap edemedikleri bir şey vardı. O şey bu milletin istiklal ve özgürlük aşkıydı. Ve o gün başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere milletin geleceğine sahip çıkması yönünde ortaya koyduğu irade hükümetimizin kararlı duruşu, doğrusu MHP Genel Başkanı'nın, sayın Kılıçdaroğlu'nun o gün tercihini milletten yana, milletin geleceğinden yana, demokrasiden yana ortaya koyması, her türlü desteği açık bir şekilde bize göstermeleri Türkiye demokrasi tarihinde altın harflerle yazılacak bir konudur. Bu işin gizli kahramanları medya mensuplarıdır, basındır. Basın ve medya burada tarihi bir görev üstlenmiştir. Bir talimatla değil, bu çağrıyı durumdan vazife çıkarmak suretiyle özel, kamu bütün yayın kuruluşları darbenin karşısında vaziyet almış ve vatandaşı zamanlı bir şekilde bilgilendirmeyi sürdürmüşlerdir.

İNSANLARIN ESKİDEN DARBEDEN 1-2 GÜN SONRA HABERİ OLUYORDU

O gece 11 saat boyunca 600 telefon görüşmesi yapmıştık. Yapılacak operasyonlar neler olmalı, dost kuvvetlerin harekete geçmesi ve onları bastırması. Akıncı üssü başta olmak üzere buralara sevkedilmesi dahil bütün bu işler iletişimle oldu. Gecenin karanlığında yoldasınız ve siz her türlü işinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz, istediğiniz insanla temas kurabiliyorsunuz. Görüntülü, görüntüsüz konuşuyor, mesajlarınızı verebiliyorsunuz. Adeta ofisinizden, makamınızdan bağımsız olarak işleri tıkır tıkır yürütüyorsunzu. Bunu Cumhurbaşkanımız da yaptı, biz de yaptık, parti liderleri de bunu yaptık. Bunların yapılmasının arkasındaki gerçek güç iletişim gücüdür. İletişimin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Eskiden darbeleri insanlar bir, iki gün sonra öğrenirdi, bilemezdi. Yukarıda neler oluyor? Kim kiminle karşı karşıya geliyor öğrenme şansları yoktu.

TÜRKSAT'TAKİ KAHRAMANLAR ONLARIN DEDİĞİNİ YAPMADI

TÜRKSAT'daki karharamanlarımız yayınlarının ele geçirilmesine izin vermediler. Hainler TÜRKSAT'ta analog zamanından kalan o sembolik çanağı bombaladılar. Arkadaşlarımız ölüm tehditleri altında onları saatlerce meşgul etmeyi başardılar. Hiçbir zaman onların dediğini yapmadılar, kısa sürede TRT'yi yayına soktular. Özel sektörde CNNTÜRK'e gittiler, orada da başarılı olamadılar.

ANA MUHALEFET LİDERİNİN SÖZLERİ ŞEHİTLERİMİZİ İNCİTTİ

Sayın Bahçeli'nin duruşundan ötürü tebrik ediyorum. Ana muhalefet partisi genel başkanımın darbecilerin mağduriyetinden söz etmek açıkçası şehitlerimizin yakınlarını incitiyor. Türkiye bir hukuk devletidir, gereği yapacak. Siyaseten hükümetle problemleriniz olabilir. Ama bir şeyi ayırt etmemiz lazım. Türkiye'nin bekası meselesi konu olunca orada siyaset biter.

GEZİ OLAYLARINDA BİLİŞİMİN AYMAZCA TERÖRÜNÜ GÖRDÜK

Artık savaşlar tankla, tüfekle olmuyor. Savaşlar bilgiyle oluyor. Irak'ta bilişimi nasıl kullandılar. Bütün noktaları teslim ettiler, komutanlara mesaj verdiler. Araçlarınızı bir kenarda bırakın, caddeye dizilin, size bir şey yapmayacağız.Bilişimle Irak harekatını tamamladılar. Arap baharında bölgeye yayılan hareketlerde de bilişimin önemli rolünü gördük. Gezi olaylarında bilişimin nasıl aymazca terörü teşvik eder şekilde kullandığına şahit olduk. O bakımdan bilişimi hem iyi amaçlı kullanabilirsiniz, hem de bir ülkeyi yok etmek için kullanabilirsiniz. Aynen ilaç gibi, bazen tedavi bazen zehir olabilir. Bilişimde mutlaka sorumluluk anlayışını geliştirmeliyiz. Sanal dünya yalan dünya değil. Bunların etiğinin oluşmasını bekleyemeyiz. Bugün verilerin yüzde 80'i dışarıda kullanılıyor. Bir sorununuz olduğunuz zaman bu verilere ulaşmakta güçlük çekiyoruz.

2017'Yİ  BİLİŞİMDE GELİŞİM YILI OLACAĞINI İLAN EDİYORUM

Çok kısa süre önce veri merkezlerinin kurulması ve teşvik edilmesine dair doğu ve güneydoğuda cazibe merkezlerinin oluşturulmasına yönelik bunu da dahil ettik. Veri merkezi kurmak için olabilecek her türlü desteği verdik. Yer temininden, enerji, vergi, çalışanlar her ne varsa. Parasal destek kurumda ve işletimde. Geriye babayiğitler kalıyor. Gelip kuracaklar, çalıştıracaklar ve verilerimizi içeride tutacağız. Bunu yaptığınızda dünyanın en bilinen içerik sağlayıcıları da oraya gelecek. Bunların ürettiği verileri kullananların ideolojik problemleri var. Veri elimizin altında olunca bilişim yoluyla ülkemizi tehditlerde inisiyatif bizde olacak. 2017'de bilişimde gelişim yılı olarak buradan ilan ediyorum. Çünkü biz hep şunu söyledik, gelecek bilişimle gelecek.

BUGÜN HER 100 EVDEN 56'SINDA İNTERNET VAR AMA YETMEZ

Hür 100 evden 56 evde internet kullanımı var. Fakat yetmez. Bilişimde internetin kullanıldığı alanları düşününce bunlar çok yetersiz. Bilişimde kullanabileceğiniz alan düşünebildiğiniz kadar büyük bir küre düşünün. Hayalinizin uzandığı kadar bir küre düşünün. Gidebileceğiniz yer o kürenin dışındaki bir nokta. Bu sonsuzun bir anlamda sınırlandırılmış tarifidir. Hakikaten bilişimde bir ucu açık çok geniş bur kullanım alanımız var. Bu sektör falan değil, bu bir yaşam tarzıdır. Bugün siber güvenlik meselesi milli güvenliğe dönüşmüştür. Kamunet oluşturuldu. Hiç değilse kritik altyapıları kullanan kamu kuruluşlarının iletişimlerini bu şekilde yapacaklar. Bundan sonrası veri merkezleri, internet değişim noktaları ve hepsinden önemlisi bilişimde yerlilik ve millilik... Bunun için herşeyimiz var arkadaşlar. Yeterli insan kaynağımız da var, yeterli tecrübemiz de var.

15 TEMMUZ SONRASI SİBER SALDIRILAR YOĞUNLAŞTI

Burada derli toplu stratejik bir bakış açısına ihtiyaç var. Yetkin firmalarımızı ve hedeflerimizi net belirlememiz gerekiyor. Tarla başkasının ürün bizim. Yazılımların çoğu dışarısı. Tarla bizim olmazsa burada elde edeceğimiz hasılat geçici olur. O yüzden 2017 yılında da biz yerlilik ve millilik konusunda çok daha önemli adımları atmamız lazım. Bununla ilgili tedbirleri alıyoruz. Sadece siber güvenlik boyutuyla olayı düşünmemiz doğru değil; siber caydırıcılığı da ihmal etmemiz lazım. Kimseyle durup dururken dalaşacak halimiz yok; ama üzerimize gelirlerse cevabını vermemiz lazım. 15 Temmuz'dan sonra bir bakıyoruz siber saldırılarda ciddi artışlar oldu. Bu tesadüf değil. 15 Temmuz'da sonuç alamayanlar başka alanlardan altyapılarımıza saldırdılar. Örnek 8-14 Temmuz arasında 183 saldırı gerçekleştirilmiş, 5-11 Ağustos arasında bu sayısı 407'e çıkmış daha sonra 753 sayısına ulaşmış.

BTK ALARMI VERİNCE HERKESİN YAPACAĞINI BİLMESİ LAZIM

Saldırının boyutu o kadar büyük ki, herşeyden önemlisi kurumların zihinsel dönüşümünün gerçekleşmesidir. Bilişim bilgisayar, iletişim deyince efendim Bilişim Daire Başkanlığımız var daha ne olacak? diyorlar. Onlar bilgisayarın tozunu almak, fişini takmak, bunlar ayrı şeyler, bunlar mekanik işler. Biz bundan daha fazlasını yapmak zorundayız. Bir saldırı olduğunda BTK'dan alarm verildiğinde herkes ne yapacağını biliyor olması lazım. Sistemin açıklarının mutlaka kapatılması lazım.

BİLGİYİ GÜÇ OLARAK KULLANIRSAK DAHA DİK DURABİLİRİZ

Şu anda 528 kurumda siber olaylara müdahale ekibi var. Üniversitede çalışmalar yapılıyor, yasal düzenlemeler de icap ettiğinde yapılmaya da devam ediecektir. Bu da bizim Meclisimizin işi. Kasım ayında yürürlüğe girdi bu kanun. Buna göre BTK idari yaptırım da uygulayabilecek. Bundan sonra tıpkı önleyici hekim uygulamasında olduğu gibi siber saldırılar gerçekleşmeden önce önlem alınabilecek. Bu çok önemli. Olay olduktan sonra, saniyeler içinde oluyor, telafisi mümkün değil. Diyelim ki bir paylaşım yapıldı, birkaç saniye sonra yüzbinlere ulaşıyor. Mesele o değil, mesele izlemek ve önlem almak. Bunları yapmadığımız müddetçe 7-24 her saniye güven içerisinde olamayız. Bunun yollarından biri veri merkezlerinin topraklarımızda ve bilginin elimizin altında olması lazım. Bilgiyi gerektiğinde güç olarak kullanabilirsek o zaman biz başkalarının önünde daha dik dururuz.

TERÖRLE MÜCADELEDE BİR YERE GELİNCE AMBARGOLAR BAŞLADI

Bilişim, demokrasi atbaşı gidiyor. Hukuk ve ekonominin gelişmesi için buna ihtiyaç vardır. Pamuk ekiyoruz, tütün, buğday, tahıl, domates var. Bunlar harcıalem ürünler, herkes yapıyor. Fark yarattığınız, akıl terini kattığınız her ürün bize avantaj sağlıyor, bir adım öne geçmenize imkan veriyor. Yeni ürünler, milli ve yerli ürünler, milli güvenlik açığımızın da kapatılması için buna ihtiyaç var. Başkasının aklıyla ürettiğimiz ürünler bizim değil onların ürünü. Onlarla aramız bozulduğu zaman geçmiş olsun. Biz unu Kıbrıs harekatında yaşadık. Şimdilerde de terörle mücadelede önemli bir avantaj yakaladığımız bu sürede ambargo sesleri geliyor değişik ülkelerden. Türkiye'yi sıkıştıralım, ambargo yapalım diyorlar. Bundan sonraki hedefimiz her bakımdan kendi kendimize yeterli olacak adımları atmak lazım.

İLERİDE KİM NE PLAN TASARLIYOR ONU ÖĞRENEBİLECEĞİZ

Karayolunda hız felaket, internette hız berekettir. Hızı arttırabildiğimiz kadar arttıralım. Sağlık, sanayi, sanat, kültür ve tarımda hiçbir alan yok ki internet olmasın. Yaşamın bir parçası. 2004'te internet çaya çorbaya limon derdim. Şimdi daha farklı şeyler var. İnternetin bir sonraki adımı insanlar kafalarında ne planlıyorlar geleceğe yönelik, onu bile çözmeniz mümkün. Bir bilgiye ihtiyacınız var hemen ilgili kelimeleri yazıyorsunuz arama motorundan hemen karşınıza çıkıyor. Bütün evveliyatını önünüze getiriyor. İnsan hafızasının bu kadar bilgiyi aynı anda tutması mümkün değil. O yüzden arşivi bilişime bırakalım, günceli kafamızda tutalım. Bu da zihinsel dönüşüm yoludur. Bilişime, bilgiye ileşime gerekli aşinalığı sağlamakla olur.

OPERATÖRLERE ÇAĞRIM VAR: GELİN KISKANÇLIĞI BIRAKIN

Operatörlerimize bir şey söylüyorum: Kıskançlığı bırakın. Yol altyapıdır. Yol için kavga etmeyin. Bırakın yol ortak değerdir. İstediğiniz kadar yarışın, rekabet edin. Burada herkes üzerine düşen görevi yapsın, burada ciddi bir anlayış birliğine geldiğinizi gördüm. İkincisi de yerlileşme... Yazılım başta olmak üzere donanım da dahil olmak üzere yerlileşme ve millileşme hamlesine hız vermemiz gerekiyor. Milli teknolojinin üretimini destekleyeceğzi, bilişim ekonomisini çok daha büyüteceğiz.

KÜÇÜK HESAPLARI BIRAKIN GÜÇLERİNİZİ BİRLEŞTİRİN

Bırakın küçük hesapları, ülkemizin milli güvenliği, refahı, kalkınması için gücümüzü birleştirmemiz lazım. Destek bizden. Bilişimle ilgili her türlü desteği verecek araçlarımız var. Ama siz aranızda rekabetten vazgeçin. Paylaşım yapın, işbirliği yapın. Ben bu projeyi çalışayım, sen de şu projeyi çalış. Aranızda biraraya gelin centilmenlik anlaşması yapın. Bir iş çıkacak herkes oraya saldıracak, böyle olmaz. Bu konuda TÜRKSAT her türlü paylaşımı yapabilir. Oturun bir yere bağlayın. Çözemediğiniz mesele varsa biz buradayız. Artık daha az konuşup, daha çok sonuç alma zamanı. Kaynak: AA

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR