Sosyal medyada büyük tepki toplayan görüntülerde, kimliği tespit edilemeyen  bir kişi aracı kullanırken, yanında oturan ve mülteci olduğuanlaşılan bir genci, Seni nasıl öldüreyim? diye tehditler savurdu. Görüntüyü kayda alan ve sosyal medyada paylaşan kişi, yanındaki gence "Benim ülkemde ne işin var?, 20 lirayı ver seni öldürmeyeyim, Seni öldüreyim mi paranı mı alayım?" tarzı cümlelerle tehditlerde bulundu. Sosyal medyada ipaylaşılan bu görüntülerden sonra birçok kişi, tehditler yağdıran kişinin bulunup cezalandırılması için savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

ŞAKA DEMESİ KURTARMADI

Yalova Emniyet Müdürlüğü ve Yalova İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Altınova ilçesinde kaydedildiği anlaşılan bu görüntülerin ardından yaptıkları çalışmayla, Afgan uyruklu 20 yaşındaki Hüdaverdi Roz Muhammed’i buldu.. Görüntüleri kaydeden ve bunu sosyal medya sitesinde paylaşan Ayhan A.yı da gözaltına aldı. Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptığını ve kimlik ile pasaportunun olmadığını ifade eden Hüdaverdi Roz Muhammed, yaşadığı olay nedeniyle  çok korktuğunu belirtti. Altınova ilçesinde hayvan çiftliğinde işci olarak çalışan ve bekar olduğu bilgilerine ulaşılan Ayhan A. ise görüntüleri şaka olsun çekip yayınladığını isöyledi. Yalova’da sorgulaması biten Ayhan A., yağma suçundan çıkartıldığı mahkemece tutuklanıp Yalova Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.


Hüdaverdi Roz Muhammed ise, Yalova Göç Müdürlüğüne sevk edildi. Göç Müdürlüğü'nün yaptığı mülakattan sonra Türkiye’ye yasa dışı şekilde giren genç, Uluslararası Koruma Başvurusunda bulundu. Psikolojik şiddete maruz kaldığı belirlenen genç, başvurusu sonuçlanana kadar Türkiyede geçici ikamet izniyle oturacak.